Gemici Düğümü

11 Aralık 2023 09:30

Hakan Aydın yazdı…

Antalyaspor, 16. haftada evinde oynayacağı İstanbul şehrinin Karagümrük semtinin takımı ile neredeyse kahvaltı saatinde karşılaşıyordu.

Teknik adam Nuri Şahin ve ekibi, son iki haftada oynadığı Rizespor ve Hatayspor maçlarının aksine başlama düdüğü ile birlikte takım boyunu kısa tutarak iki haftadır uygulamadığı savunma dörtlüsünü orta alana dek çıkarıp rakibini orta alanda karşılayarak ilk dakikadan itibaren oyunu neredeyse 20 metre içinde oynatmak istemişti. Böylece rakip orta sahanın topla buluşmasına engel olmaya çalıştı ve başarılı da oldu. Rakibe önde baskı neticesinde bir anda 20 dakikada iki farkla öne geçmeyi bildi. Böyle bir taktikle başlamanın en büyük nedenlerinden biri de Fatih Karagümrük’ün atğaa çıkarken oyun aklı olan Feghouli’nin birinci bölgeden ikinci bölgede topla buluştuğu anda topu üçüncü bölgeye taşımasına engel olmak ve bu oyuncuyu alan bırakmamaktı. Böyle bir taktikle oyuna başlamanın meyvelerini daha 20. dakikanın sonunda almıştı. Bu skor, ligin 12. haftasındaki Ankaragücü maçının kopyası gibiydi.

Nuri Şahin’in Karagümrük maçında sahaya sürdüğü ilk on bire bakıldığında, kenar yönetimin rakibi iyi analiz ettiği ortadaydı. Çünkü son haftaların formda ismi Larsson’un yerine Bytyqi ve sakatlığını atlatan Güray’ın yerine de yine Erdoğan’ı tercih etmesi, Fatih Karagümrük’ün sağ kanadındaki hızlı ve etkili ismi Mendes’e önlem almak içindi. Bu tercihler çok etkili oldu ve Mendes 20. dakikada kanat değiştirmek zorunda kaldı. Rakip kulübenin bu hamlesi, Antalyaspor sağ kanadını ve savunmasını çok zorladı ve savunmada açıklar vermesine neden olarak Karagümrük’ü umutlandıran ve oyunda tutan golü bulmasını sağladı.

Antalyaspor ilk 12 dakikada skoru 2-0’a getirdikten sonra adeta vitesi düşürüp oyunu rölantiye aldı. Rakibe ön alanda baskıyı bırakıp rakibin topla çıkmasına izin verince, oyun üstünlüğü Karagümrük’e geçti. Karagümrük’ün orta alandaki oyun aklı Feghouli’ye baskı yapmayınca da bu oyuncu rahat oyun kurup kalemizde pozisyon görmemize neden oldu. Sonucunda da kalemizde golü gördük. İlk yarının uzatma dakikalarında Antalyaspor’un orta alandaki askeri Erdal Rakip’in hamle hatasında VAR müdahalesi ile oyun dışı kalması, her şeyi alt üst etti.

Karşılaşmanın ikinci yarısı artık Antalyaspor için bambaşka bir hikayeye dönüşmüştü. Antalyaspor kenar yönetimi en azından skoru korumak ve sahadan mağlup ayrılmamak adına 2. yarıda Bytyqi ve Safuri’nin yerine Ufuk ve Kaluzinski’yi alarak çıktı. Bu hamleyle Erdal’ın orta sahadaki eksikliğini giderip Karagümrük’e geçit vermeyi hedeflediler. Blokları daraltıp rakibi tamamen kendi yarı alanında karşılayıp top rakipteyken orta sahayı kalabalık tutarak top bize geçtiği anda Saric’i sol öne sürerek topun bizde kalmasını sağlamayı istedik. Karagümrük ise sarı kartı olan Shukurov yerine Rohden’i alarak olası bir tribün baskısı ile oyuncunun oyundan atılmasının önüne geçmeye çalıştı. İkinci yarının ilk düdüğüyle birlikte mücadele bütün takım halinde Antalyaspor yarı alanında geçmeye başladı ve Fatih Karagümrük oyunu adeta gemici düğümü ile düğümlenen düğümü çözmeye çalışıyordu. Karşılaşmanın İstanbul bölgesi orta hakemi Çağdaş Altay’ın – adı çağdaş fakat 2-0’dan sonraki yönetimi ile çağdışı olan- üzerinde bir tek Karagümrük forması eksik gibiydi. Antalyaspor karşılaşmanın özellikle ikinci yarısında 12’ye karşı 10 kişi oynamak zorunda kalmıştı. Bunun farına varan Antalyaspor kenar yönetimi, Jehezkel’i 65. dakikada kenara alarak Naldo’yu oyuna sürdü ve beşli savunmaya dönerek rakibe mümkün olduğunca pozisyon vermeden skoru koruyarak üç puanın sahibi olmayı istedi.

Antalyaspor, geçen hafta Hatayspor karşısında sakatlıktan ötürü 10 kişi kaldığında olduğu gibi Karagümrük karşısında da 10 kişi kalmasına rağmen skoru korumasını bildi. Her karşılaşmanın bir kahramanı olur, bu karşılaşmada herkes skoru korumak adına varını yoğunu ortaya koyduğu için kulübede oturanlar dahil herkes kahramanıydı.

Kaptan Veysel Sarı’ya ayrı bir parantez açmak istiyorum. Takımını öne geçirdiği gibi savunmada da Karagümrük’ün hücumcularına Ömer ile birlikte geçit vermediler. Kaptan Veysel için gemisini kurtaran kaptan deyimini kullanmak yanlış olmaz.

Bir tebrik de Nuri Şahin ve yardımcılarına gelsin. Karşılaşmanın ikinci yarısında skoru korumak adına adeta gemici düğümü ile oyunu kilitleyip 90 dakika sonunda üç puana ulaşmasını bildiler.

Son sözüm, Arthur Schopenhauer’den Antalyaspor teknik heyetine gelsin:

İnsanı mutlu eden, mücadele ve zaferdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.