Bir Başı Bir Sonu

26 Aralık 2023 10:00

Hakan Aydın yazdı…

İlk yarının son haftasında Adana’da karşı karşıya gelen iki Akdeniz ekibinden Antalyaspor karşılaşmaya 1-0 geride başladı. Yediğimiz gol, Süper Lig’de bu sezon veya geride kalan sezonlarda en erken atılan gollerden biriydi. Top 19. saniyede Antalyaspor ağlarıyla buluşmuştu.

Erken yenen golden sonra şoku çabuk atlayan Antalyaspor, özellikle ilk 15 dakikada oyun üstünlüğünü ele aldı. Topun kontrolü ve hakimiyeti Antalyaspor’daydı. Buna karşılık Adana Demirspor ise skor avantajından ötürü Antalyaspor’u kendi yarı sahasında karşılayarak, kaptığı toplarla savunma arkasına sarkıp skoru artırmak için Yusuf Sarı, Akintola ve Yusuf Erdoğan ile Antalyaspor’un savunma hattı yerleşmeden pozisyon bulmaya çalışır bir görüntü verdi. İlk yarı boyunca oyunun kontrolü Antalyaspor’daydı. Skor avantajından ötürü orta alan ve savunmasını kalabalık tutmak isteyen Adana Demirspor, bunda başarılı oldu. Antalyaspor, kaleciden oyun kurarak ve ayağa kısa paslarla çıkarken ön alanda baskı yapıp hatayı zorladılar. Bundan da sonuç aldılar. İlk yarının başında ve sonunda yenen gollerle devreye 2-0 geride giren Antalyaspor, rakibinden daha baskın görünse de skora tabelası ilk 45 dakika sonunda aleyhine oldu.

Antalyaspor, karşılaşmanın ikinci yarısına çıkarken ilk yarıda kanatlardaki etkisiz oyunu ve rakibin Antalyaspor’un ikinci bölgesini çok çabuk geçmesinden ötürü Bytyqi’nin yerine Larsson’u oyuna alırken forvet arkası oynayan Van de Streek’i kanata alıp Safuri’yi merkezin hemen önünde oynatarak hem pozisyon bulup skor kazanmaya çalıştı hem de rakibin kaptığı toplarla hızlı çıkmasını önlemek istedi. Keza özellikle 55. dakikadan sonra oyunun kontrolünü iyice ele alan, pozisyona giren ve topu rakip yarı alanda tutan bir Antalyaspor vardı. Ne var ki 11 kişi ile savunma yapan Adana Demirspor, tıpkı Fatih Karagümrük karşısında eksik kaldıktan sonra oynadığımız oyunun aynısını özellikle son 30 dakikada bize karşı oynadı. Nuri Şahin baktı ki rakibi açamıyor, son 10 dakikada üçlü savunmaya geçerek Adana Demirspor’u zorlaya zorlaya farkı bir indirdi. Son dakikada penaltı kazanmamız ile birlikte skoru son dakikalar belirleyecekti. Sol ayaklı Buksa topu dışarı vurunca ayağına gelen fırsatı tepen Antalyaspor sonucu değiştiremedi.

90 dakikanın geneline bakarsak, karşılaşmanın kaderini ilk ve son dakikalar belirledi. Antalyaspor sahaya adım atarken, kazanma alışkanlığı kazanan kadrodan özellikle orta alanda Erdal ve Saric yoktu, Jehezkel ise sakatlığından ötürü kulübedeydi. Rakip kazandığı iki golde de Antalyaspor orta alanını çok rahat geçip üçüncü bölgeye inmişti. Bence oyuncu tercihlerini ilk 11’de hatalı kullanan kenar yönetimi, karşılaşmanın ilerleyen dakikalarında hatasını telafi etse de süre yeterli gelmese dahi son dakikada kazanılan penaltıyı Buksa gole çevirse, oynanan oyunun karşılığını alacaktı.

Nuri Şahin oyun şablonu olarak geriden kısa paslarla oyun kurarak topu ileri taşımaya çalışınca, rakipler de ön alanda baskı yaparak Antalyaspor’u hataya zorluyor. Halbuki ön alan baskısı gördüğün anda topu birinci bölgeden ikinci bölgeye uzun toplarla taşıyıp oyun kurmayı düşünsek hem rakibin baskısı kırılır hem de rakibi önde yakalayıp pozisyonlar bulunabilirdi.

Sezonun ilk yarısını hiç de kötü olmayan bir puanla bitirdi Antalyaspor. Yalnız belki üstüne 5-6 puan koyabilseydik, daha da iyi yerlerde bitirebilirdik.

Son sözüm, Oscar Wilde’den Nuri Şahin’e gelsin:

Tecrübe, insanların hatalarına verdiği isimdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.