Ayar

14 Ağustos 2023 09:30

Hakan Aydın yazdı…

Ayar, her zaman her şeye iyi gelir. Ayar olmazsa, araç yalpa yapar, saat yanlış gösterir, bina sağlam olmaz. Her ne yaparsanız yapın, her şeyin ayarını iyi yapmak lazım. Ayarsız saz, kapı gıcırtısından kötü gelir kulağa.

Sezona yönetim ve teknik kadrodaki soru işaretleri ile start veren Antalyaspor, Süper Lig’in ilk maçına geçen sezona göre çok farklı bir 11 ile başladı. Geçen sezona göre ilk on birdeki altı oyuncusu farklı olan Antalyaspor’da kanatlar, forvet hattı ve orta alan olduğu gibi değişmişti. Bir de üstüne Bahadır ilk 11’de oyuna başlayınca karşılaşmanın kolay geçmeyeceği belli olmuştu. Nuri Şahin’in Bahadır’ı ilk on birde başlatması da ayrı bir merak konusu idi. Takımın en vazgeçilmeyen, bozulmayacak iki stoperini bozmakla ne düşündü Nuri Şahin, ben dahil herkesin merak konusu olduğuna eminim.

Oyuna bu dizilişle başlayınca ister istemez hazır olmayan bir Trabzonspor karşısında bile oyuna mahkum başladık. Antalyaspor ilk yarı boyunca ne topa sahip olabildi ne de kanatları etkili kullanabildi.

Bizim camia Ndao ve Ghacha’ya burun kıvırırken ilk hafta olmasına rağmen kanatlarda oynayan Bytyqi ve Erdoğan, geçen seneyi arattılar. Buksa, Haji’yi mumla arattı. Oyuna Fredy ile başlamayıp Larsson ile orta alanı kontrol etmeye çalışmak, Adem Kart’tan santrfor yaratmaya benzemişti. Nuri Şahin, gerçeklerden bu kadar uzaktı.

Fernando’ya da ayrı bir parantez açmak istiyorum. Evet, aldığı ücret bizim gibi Anadolu kulüplerine çok lüks gelebilir. Ancak Haji Wright satışı ile Fernando tolere edilebilirdi. Fernando’suz bir Antalyaspor, komutansız bir orduya benzemiş. Alacağın iki üç oyuncuyu almayıp yerine Fernando’yu takımda tutsaydın, Antalyaspor’un Süper Lig’e tutunmasına net katkı sağlamış olurdun.

İlk yarı boyunca golden sonra sahada varlığı yokluğu belli olmayan bir Trabzonspor’a karşı direnç gösteremedi Antalyaspor. İkinci yarıda ise rakibine oranla daha derli toplu başlayıp pozisyon bulamasa da pozisyon vermeyen bir Antalyaspor vardı. Trabzonspor, ikinci yarı sanki sönmüş bir balon gibiydi, oyunun hakimi ve oyuna yön veren tamamıyla Antalyaspor olmuştu. Ama ne yazık ki Antalyaspor adına topu üçüncü bölgeye taşıyarak Buksa’yı topla buluşturamayınca neredeyse kaleyi bulan şutu olmadan 90 dakikayı bitirmiş olduk.

Nuri Şahin bu oyun şablonu ile oynayacaksa, ilk forveti Assombalonga olmalıdır Çünkü bu sistemde Buksa’yı topla buluşturup sonuca gitmek çok zor. Taraftar olarak yerden yere vurduğumuz Ömer, takımı ayakta tutan adamdı. Elinizde sağlam bir Fredy varsa , sahaya Fredy ile çıkılır. Erdoğan Yeşilyurt sıradan bir topçu, altyapıda onun gibi çok oyuncu var. Larsson oynayacaksa yeri sol kanat olmalı. Bu şekilde Güray’ı da hücumda daha fazla görebiliriz. Güray’ın önünde Bytyqi oynadığı sürece Güray, eski Güray olamaz.

Antalyaspor, deneme tahtası değildir. Yapboz gibi ‘o olmaz, bu olsun’ diye takımı denemeye çevirmek, bu takımın kimyasını bozar. Nuri Şahin bu inadından bir an önce vazgeçmelidir.

Son sözüm, Edward de Bono’dan gelsin:

Zeka, bir arabanın beygir gücü gibidir, sadece potansiyeldir. Motoru güçlü bir araba kötü kullanılabilir.” Öğrenmeniz gerekebilir.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.