Gelecek Planları

10 Mayıs 2016 09:55

Puan sıralaması ve maçlar artık tamamen oyuncuların inisiyatifine kalmış durumda. Kazanırlarsa, ligde basamak olarak ne kadar üste çıkarlarsa o kadar maddi kaynağın artacağı bir gerçek …

Sezonun bitimine son iki haftaya girilirken Mersin deplasmanından galibiyetle dönerek 42 puan yapmış bir Antalyaspor için pek de oyun konuşmak doğru olmaz diye düşünüyorum.

Puan sıralaması ve maçlar artık tamamen oyuncuların inisiyatifine kalmış durumda. Kazanırlarsa, ligde basamak olarak ne kadar üste çıkarlarsa o kadar maddi kaynağın artacağı bir gerçek. Bu sistemde oyuncuları Antalya gibi sıcakların başladığı bir ilde ne antremanlara ne de maçlara konsantre etmenin bir hayli zor olduğunu görüyoruz. Kulüp başkanı kazanmayı ister fakat futbolcu kendini yorar, ikili mücadelerde yeterli isteği arzuyu sahaya yansıtır mı? Çok zor açıkçası.

Mersin deplasmanından alınan üç puan, 11 deplasman sonunda alınan ilk üç puan oldu Antalyaspor için. Takım kurgusu, oyuncu yapısı ve sistemsel düşünceler, deplasman maçlarında Antalyaspor’un böyle devam ederse gelecek sezon da zorlanacağı yönünde. Ben bu problemin çözülebilmesi için hızlı bir forvet transfer edilmesi kanaatindeyim. Sadece Eto’o’ya bırakılan üçüncü bölgede deplasman kabusunun sürmemesi için biraz rakip savunmayı dağıtacak ve yıpratacak bir ismin takıma kazandırması şart diye düşünüyorum.

Üç hafta önceki yazımda söylediğim gibi Başkan Gencer ve yönetimi artık gelecek sezonki takım yapılanmasına odaklanmalı. Transferlerle, gelecek gidecek oyuncularla, şimdiden bir proje ile daha iyi bir kolej takımı hüviyetine dönüştürmeli Antalyaspor’u. Kiralık oyuncularla beraber elliye yakın futbolcuyu barındıran bir futbolcu çöplüğünü bir an önce temizlemeli ve daha stabil, 25 kişilik bir önümüzdeki yıl kadrosu kurulmalı. Bunu yaparken üç büyüklerin 30 yaş üstü, artık futbol hevesini yitirmiş isimleri değil; gerçekten Antalyaspor için oynayacak ve başarıya aç isimler kadroya dahil etmeli.

Kalbinizden Antalyaspor sevgisi hiç eksik olmasın.