Futbol Şehri

29 Aralık 2015 09:55

Özellikle Avrupa da futbolun doğduğu İngiltere başta olmak üzere futbol şehirleri vardır.İnsanlar hafta sonlarını futbola ayırırlar…

Özellikle Avrupa’da, futbolun doğduğu İngiltere başta olmak üzere futbol şehirleri vardır. İnsanlar hafta sonlarını futbola ayırırlar. Bulundukları şehrin takımının maçı olduğu hafta sonunu iple çekerler ve her şeylerini ona göre ayarlarlar. Maç günü ise maçın öncesinde sonrasında çeşitli etkinliklere katılarak sosyalleşirler. Hatta ve hatta filmlere konu olmuştur bu taraftar günlükleri.

Yeni stadyum yapıldı yapılalı Gazipaşa’dan Kaş’a kadar hemen hemen herkes Antalyaspor’u konuşur oldu. Herkes maçlara gitmek istiyor, o güzel stadyumdaki konforu ve güzelliği görmek istiyor. Bunu zaten stadyuma girerken, merdivenlerden çıkarken o atmosferi içine çeken insanların gözlerindeki coşku net olarak gözüküyor. Tabii biraz Türk stili; Avrupa’da daha modern olsa da bizim ülkemizdeki maç önü köftesi, simidi; içeride çekirdeği apayrı bir tat katıyor.

Beni en çok sevindiren şey, bu tribün kültüründen ziyade futbol kültürünün şehre yayılması. Şehre yayılan bu kültür, ister istemez takımı da oynatıyor. Takımda mücadele etmeyen oyuncu kalmıyor, tabii her şey yeteneğe bağlı olsa da bunları görebilmek çok güzel. Çok geç kalınmış bir durum fakat neresinden başlanırsa başlansın yeni stadyumdan sonra gelen bu hava ve stadyumun çekiciliği gerçekten çok hoş. Stadyum içerisinde takım ve oyuncu üzerinde tribünlerin etkisi, hep bir ağızdan hakemi rakibi etkilemesi gerçekten bir İngiltere olmasa da o havayı hissettirmesi beni çok mutlu etti. Tribün kültürüyle beraber futbol şehri olmak belki de sportif başarıdan çok daha fazla istediğim bir şey Antalya için.

21 puanla kapattık ilk devreyi bu Gaziantepspor beraberliğiyle. Zaten hangi ligde hangi platformda oynanırsa oynansın yenemiyorsan yenilmeyeceksin. Bu futbolun ana kuralıdır. Yenemedi ama yenilmedi de Antalyaspor. 3-5-2’lerden 4-4-2’lerden, o girdi bu çıktılardan uzak, taraftarıyla, Maraton ile Kale Arkası ile bütünleşen, sahada terinin son damlasına kadar mücadele eden bir takım görmek benim için en büyük galibiyet. Futbol şehri oluyoruz yavaş yavaş, en büyük mutluluk bu.

Herkes için sağlıklı, mutlu, huzurlu, başarılı, daha çok Antalyasporlu bir yıl olsun. Herkesin yeni yılını kutlarım.