Mütevazilik

A+
A-
13 Aralık 2021 08:55

Fahrettin Kayan yazdı…

Maç günü sabahında Radyospor yayınında katıldığım Üçleme programında maç değerlendirmesine başlamadan önce kilit cümle netti: “Biz seri bozmayı severiz, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kasımpaşa, Konyaspor ve Galatasaray bunu iyi bilir.” 

Seri bozulanlar kervanına Trabzonspor da katıldı. Akrep bir seriyi daha evinde müthiş oyunu ve mücadelesiyle sonlandırdı. Takımın özgüveni, birlikteliği ve ortaya koyduğu oyun izleyen herkese keyif verdi. 

Borussia Dortmund, Feyenoord, Real Madrid, Liverpool gibi dünyanın önde gelen futbol kulüplerinde oynamış; 52 kez milli formayı giymiş –ki hakkı yenerek çağrılmadığı dönem de çok oldu– bir insan düşünün. 4 dil bilen, henüz 33 yaşında, bir anda kendini futbol sorumlusu olarak bulmuş bir insan Nuri Şahin. Takımın başına geçtiği günden itibaren Kayserispor maçı hariç sürekli yükselen bir oyun kalitesi ve iştahıyla bütün şehrin gözbebeği halinde olacaksınız. Maç sonuna doğru tribünler sizin için tezahüratlarla sevgi gösterilerinde bulunacak ama siz bana değil takıma bağırın diye oyuncuları göstereceksiniz. Röportajlarında, maç esnasındaki davranışlarında ve maç sonu paylaşımlarındaki efendilikle bu kariyere sahip, böyle başarılara imza atmış bir insanın mütevaziliği Türk futbolunda alışılmamış derecede üst seviyede görünüyor.

Tam tersi bir halde, defalarca farklı takımların başında kenarda canlı izlediğimiz Abdullah Avcı ve ekibinin maç boyunca kenarda yaptıklarına inanamadık. Maçın ilk düdüğüyle beraber kulübeye hiç girmeyen yardımcı antrenörler, sürekli saha içine girip çıkan bir ekip, dördüncü hakemin tek tük uyarısına rağmen her uyarıda tartışmaya girmelerinin yanı sıra daha önceleri sakin ve olgun duruşuyla tanıdığımız Abdullah Avcı’nın geldiği nokta şaşkınlık vericiydi. Aşağıdaki karede bunu görebilirsiniz. Maç içinde tek bir kale yakalamışsınız diyenler için farklı dakikalarda çekilmiş onlarca fotoğraf bulabiliriz.

Maç sonu spor programlarında izlediğimiz ya da dinlediğimiz yorumcular bizim oyunumuzun hakkını vermek yerine Trabzonspor mağlubiyetine gerekçe üretmekten yoruldular. Antalyaspor’un rakibini oynatmadığını, oyun olarak bu hafta üstün olduğunu dile getirmek çok mu zor? Hak edenin hakkını vermek bu kadar mı zor!

Seyirci gelmiyor diye her fırsatta eleştirenlerin, maçta Antalyaspor taraftarlarının takımlarına böylesine itici bir güç olduğunu konuşmak yerine bu maça kilitlendiklerini söylemek ve n elde ettiklerini sormak sizlerin adil yorumu mu oluyor? Seyircinin bu kadar ateşli olmasının sebebinin bütün hafta boyuncu tribünleri küçümseyerek maça geleceklerini ve şov yapacaklarını söyleyen Trabzonsporlular olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bizim tribünleri dolduramadığımızı, bizim yerine kendilerinin girmesinin daha doğru olacağına yönelik paylaşım yapanlar maçı izlerken ne düşündü acaba? Eleştiri yaparken güzel ama hak edenin hakkını teslim ederken mi zorlanıyorsunuz!

Biz sadece bir maç kazandığımız için sevinmiyoruz. Son haftalardaki yükselen oyunumuzun ödülüne bir hafta daha eklediğimiz için seviniyoruz.

Şimdi sıra bu hafta alınan galibiyeti taçlandırmak için bir seri bitirmeye daha geldi. Daha önce de Konyaspor’un serisini bitiren Akrep bu kez 14 haftadır evinde kaybetmeyen Konyaspor deplasmanında bir seriyi daha bitirmeyi deneyecek. Yeter ki bu haftayı pazartesi itibariyle unutalım ve ayaklarımız yere sağlam bassın. Sonrasında bu oyun ve iştahla elde edilemeyecek hiçbir şey yok.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:55
23 Mayıs 2022 08:58
17 Mayıs 2022 09:58
11 Mayıs 2022 09:58
3 Mayıs 2022 09:24
26 Nisan 2022 08:59