Korkma Kapanma Sadece Oyna

17.08.2021
A+
A-

Fahrettin Kayan yazdı…

Hasret bitti, sezon başladı ve Akrep’e kavuştuk. Pandemi ve stada giriş şartları nedeniyle tribünler çok dolu olmasa da futbola ve takımımıza kavuşmak, paha biçilemez.

İlk yarı oynadığımız oyun umut vericiydi. Ghacha ve daha adapte olacak Poli ile takımın seviyesi yükseliyor. Nuri bıraktığı yerden takımın maestrosu olarak devam ediyor. Sadece ilk yarıda izleyebildiğimiz Mukairu’ya Avrupa tecrübesi yaramış görünüyor. Bu sezon takıma katkısı önemli bir boyutta olacak gibi gözüküyor.

İlk yarı iyi futbolun aksine sonradan oynanan futbol ve tercihler ise maçı bambaşka bir boyuta getirdi.

Sezon başı direkt eleştiri ile başlamak istemiyorum ama testi kırılmadan bazı uyarıları yapmak, bu armayı sevenlerin ve destekleyenlerin en önemli rolüdür.

İlk yarı oynanan oyunda takımda işler gayet iyi giderken, devre arasında Ersun Hocanın anlamsız değişiklikleri her şeyi altüst etti. Hakemin saçma ve dengesiz kartlarının ardından ikinci sarı korkusuyla değişiklik yaptın hocam tamam da geçen sezon Hakan Özmert cebinde kart ile hakemlere kafa tutarken sabrediyordun. Podolski göz göre göre ikinci sarıyı gördüğünde sahada tutmaya devam etmiştin. Geçen sezon bunun gibi bir sürü örnek sayabiliriz. Bu yüzden dün yaptığın teknik kararları ikinci sarı kart bahanesine bağlamayalım. Sen kafanda taktiği değiştirip takımı yatırdın. Bu durumun başka bir açıklaması yok! Amilton ve Gökdeniz’i oyuna almayıp Milosevic’in kanat oyuncusu olmadığı yerde onu zorla denemen ve  üstüne madem sağ açık oynatacaktın neden kendi mevkisi olan Gökdeniz’i değil de ters kanat mevkisi olan Amilton’u oyuna aldın? Nuri – Hakan tercihin ve durmadan kenara getirip oyuna almaktan vazgeçtiğin Ufuk Akyol tercihinin mantıklı bir açıklaması yok. Hoca, sen dün skoru korumak için kapandın. Eski sisteme dönüş yaptın ve elimizdeki maç göstere göstere gitti. İşler iyi giderken korkmuş gibi kapanmanın, işleri bozmanın anlamı var mı? Rakibin stoperleri kule gibiydi. Boy ortalaması 2 metreye yakınken sen Haji’yi içlerine gömüp uzun top göndermekten başka ne denedin?

Maç çıkışı neredeyse hepimiz Ersun Hocanın neler söyleyeceğini ezbere biliyorduk. Nitekim hoca yine daha iyi olacağımızı söyledi ve bizi şaşırtmadı. Sadece sarı kartlara ve dağınıklığa kabahat bulmak, yanlışları ise görmezden gelmek bizi iyiye götürmez.

Geçen sezon sonuna yaklaştıkça üstüne basa basa takımın formundan ziyade Ersun Hocanın formunun her hafta düştüğünü söylemiştim. Hoca sezona başlarken de yine kaldığı yerden başladığının izlenimini verdi.

Bizim bildiğimiz ve takıma geldiğinde yaptığı katkılarına şahit olduğumuz Ersun Hoca, bu sezon sahip olduğu kadro kalitesinin yanı sıra yapılacak iyi bir golcü transferi ve ilk yarıdaki korkmadan kapanmadan oynadığı futbolu tercih ederse bu takım çok daha iyi olacağının sinyallerini veriyor.

Son sözüm; kadro kaliten ve derinliğin yokken bütün şehrin destek verdiği oyun anlayışı, bu sezon tribünde taraftar ve takımda artık kaliteli ayaklar varken işe yaramaz. Hem maçın analizinin hem de verilen kararların analizinin çok iyi yapılması gerekiyor.

YORUMLAR
 1. UĞUR AYDIN dedi ki:

  Kalemine sağlık. Umarım uyarılarını dikkate alırlar.

 2. Serkan dedi ki:

  Harika bir yazı????

 3. Nahide dedi ki:

  ??

 4. Kenyalı dedi ki:

  Ersun hoca bu takımın kimyasına uygun değil. Daha mütevazi bir oyun oynatan hocanın gelmesi lazım. Ancak bu şekilde başarı yakalanabilir. Ersun hoca her maçta ayrı bir macera…

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
7 Haziran 2022
23 Mayıs 2022
17 Mayıs 2022
11 Mayıs 2022
3 Mayıs 2022
26 Nisan 2022