Oyun Karakteri

13 Kasım 2023 09:00

Evren İlkdoğan yazdı…

Ankara’da Antalyaspor üç puandan fazlasını kazandı. Bu galibiyetle hem üst gruba tutunmak adına büyük bir adım attı hem de bundan daha da önemlisi, kendine ait bir oyun karakterinin oluştuğuna dair bizlere ipuçları verdi.

* Sezon boyunca istikrarlı şekilde bu seviyede bir oyun oynarsan eğer bu ligde şampiyon olursun.
* 10 ve üstü maç sayısına çıkarsan Avrupa kupaları mücadelesi verirsin.
* Bunun bir tık altı oyun kalitesinde ise ilk 10’nun dışına çıkmazsın.

Nuri Şahin ve ekibi son haftalarda yükselen formları ve oyuna müdahaleleri ile alkışı hak ediyorlar. Geçen sezon genellikle eleştirdiğimiz yanlışlarından adım adım uzaklaşıp bunları düzeltme çabası gözlerden kaçmıyor.

Tek tek oyuncuları incelemek gerekirse eğer, özellikle sezon başından beri eleştirdiğimiz Erdoğan ve Assombalonga’daki toparlanma gözlerden kaçmamalı. Erdoğan sol bekte Güray’ın alternatifi olarak verimli olabileceğini özellikle Ankaragücü maçında bizlere gösterdi. Hücum kanat oyuncusu olarak yarattığı hayal kırıklığını belki de sezon boyunca bek pozisyonuna evrilerek yerini övgüye bırakacak.

Assombalonga ise takımın form tutmasıyla beraber gollerine başladı. Özellikle Ankaragücü deplasmanında skora katkı yapması özgüveni açısından çok önemliydi. Buksa’nın tıkandığı anlarda kulübeden gelecek destek çok önemli.

Jehezkel’e bu süreçte ayrı bir parantez açmak gerekli. Antalyaspor’un oyun kalitesi olarak son yıllarda Fernando ile birlikte sahip olduğu en özel oyuncu dersek sanırım abartmayız. Hatta skora katkı yönünden bir kanat oyuncusundan alınabilecek maksimum faydayı şu anda sağlıyoruz. Safouri de oyun aklıyla hem orta saha oyuncularını rahatlatıyor hem de hücum organizasyonlarında beyin görevi üstleniyor.

Transferlerde emeği geçen eski başkanımız Sabri Gülel bu konuda büyük bir alkışı hak ediyor.

Antalyaspor bu seviye ve yakınında oynadıkça tribünlerde de takıma olan ilgi artacaktır. Sezon sonu için hedef koymak kolay değil. Üç galibiyetle üst sıralara çıkıldığı gibi üç mağlubiyette kendimizi ateş hattında bulabiliriz. Ama önemli olan seyir zevki olan ve kendine ait oyun karakteri olan bir takıma sahip olabilmek. Nuri Şahin bu konuda doğru işler yapıyor.

Son sözüm ise kulübün gerçek sahibi olan taraftarlara… 07 Gençlik müthiş bir organizasyon yaparak Ankara’da önce Anıtkabir’de Atamızın huzurunda sonrasında ise tribünde bizleri gururlandırdı. Büyük bir alkışı hak ediyorlar. Helal olsun!