Derbi Zamanı

5 Aralık 2014 15:39

Alanyaspor bu hafta Adana’ya da kaybederek kupa maçı dahil beşinci yenilgisini aldı. Bugüne kadar çok söyledim, ayağımız yere sağlam basmalı diye. Üstelik bunları kazanırken ve sporseverler takımı överken yaptım. Şimdi konuşmanın fazla anlamı yok. Taraftarlar sosyal medyada görüşlerini paylaşıyor. Yönetim kurulu da sorun nerde ise gereğini yapıp takımı düzlüğe çıkaracaktır veya çöküş devam edecektir. Bunu yapılan icraatlar da göreceğiz.

Alanyaspor 21 yıl aradan sonra bu hafta bir Akdeniz derbisine çıkacak. Sezon başı olduğu gibi şimdi de eskileri kaşıyarak gerilim yaratmak isteyenler oluyor. Taraftarlar iyi niyetle olaya baksa da gerilimle beslenen bazı kalemler aynı konuları ısıtarak taraftarın önüne koyuyor. 20 yıl önce yaşanılan ve her iki tarafın da hatalarla dolu olduğu bu dönemin şahitleri de bunları anlatırken kendi penceresinden anlatıyor. Dolayısıyla o tarihlerde doğan ve bugünün tribündeki 15-20 yaş jenerasyonu araştırmadan kendi cenahından duydukları ile değerlendiriyor. Artık bunların aşılması gerekir. Evet, sorunlar yaşandı hatta bizler Antalyaspor maçına gittiğimiz zaman Alanyaspor forması giyemezdik. Bu soruna kimse neşter vurmadı. Ama daha sonra 07 Gençlik, Red Soldiers ve Altad işbirliği ile bu sorunlar aşılarak, maçlara özgürce formalı atkılı destekler başladı.

Antalya’ya destek için ekibimle gittiğim sayıyı unuttum. En güzeli de orada herkesin bana el sallaması ve ilgi göstermesiydi. Aynı şekilde bu gruplar zaman zaman Alanya’ya gelerek bize her zaman destek verdi. Tabii ki aynı ligde uzun süre beraber olmadığımız için, bu yapılan güzel şeyler basınında işine gelmediği için hep arka planda kaldı. Sadece yaşanılanları yaşayanlar bildi. Bugün bu kadar gündemde ise sadece aynı ligde olduğumuz içindir. Antalya-Alanya arasında hiçbir sorun yoktur, sadece suni gündem oluşturma çabası vardır.

Son günlerde maçı birlikte izleme fikri ortaya atıldı ve uygulanmak isteniliyor. Hatta yazımı hazırlarken iki başkanın ve taraftarların televizyona çıkacağı açıklandı. Bu dostluk tohumlarını ekmede rol oynayan biri olarak bu fikre karşıyım. Şekil olarak örnek teşkil edecek bir durum da olsa maç skorları buna zarar verebilir. Kimsenin kırılmaması, kurulan dostlukların zedelenmemesi için herkes kendine ayrılan yerde maçı izlemeli. Keşke maç sonuçları etki yapmasa ama her iki tarafı da iyi tanıyorum. Fırsat bekleyen bir kesim var ve bunu göz ardı edemeyiz. Karşılıklı dostluk gösterileri yapılabilir ama herkes kendi takımını desteklemeli.

Gültekin Başkan taraftarlar tarafından sevilmiyor ve maçlara ilgi az. Bu organizasyonun iki amacı var. Birincisi Alanyaspor taraftarını pasifize etmek, ikincisi ise ikinci yarı Alanya’daki maç için planlar yapmak. Gültekin Başkan Genpa’nın başında ne idiyse şimdi de aynı. Samimiyetine inanmıyorum ve bu projeyi desteklemiyorum. Bizler zaten yıllardır karşılıklı desteği veriyoruz, şimdi yeni bir şeymiş gibi şapkadan tavşan çıkarmaya gerek yok. Madem bu kadar samimiydi, Alanya’ya destek için gelenlere niye bir kez bile otobüs vb. konularda yardım etmemiş? Herkes her şeyi biliyor ama susuyor. Bizler geçmişte zor günlerimizde yanımızda olan yukarıda saydığım grupların desteklerini unutmayız. Antalyalı dostlarımız da sayısız kez Antalya’daki ve deplasmanlardaki desteğimizi unutmaz. Başkanlar taraftarı alet etmesin, başka ihsan istemez.

Veysel Okşar