Değişen Ne Oldu?

23 Aralık 2014 09:30

Alanyaspor kötü gidişine Karşıyaka maçında da son veremeyerek diğer maçlarda alınan sonuçlardan sonra ligin alt bölümüne doğru hızla yol almaya başladı. Maçı çıplak gözle izlemediğim için yapacağım yorumlar sağlıklı olmayabilir. Televizyondan izlediğim kadarı ile bir takımın bu kadar çok pas hatası yaparak, topu akıllı kullanmayarak sonuca gitmesi zordur. Alanyaspor 90 dakika boyunca hep panik içinde oynayarak yapması gereken basit şeyleri bile yapamadı. Ne yazık ki Karşıyaka’nın eksiklerinden faydalanamadık. Buna rağmen maçı çevirecek, hatta son dakikalarda puan alacak pozisyonu da yakaladık. Adını beceriksizlik, acemilik, telaş veya başka bir şey koyun, sonuçta maç sonu yine hüsranla bitti. “Eksik ve cezalılar olmadığı zaman bu takım iş yapar” sözünü aylardır söylüyorum. Son iki maç gösterdi ki bir takım düşüşe geçince toparlamak çok zor olacak. Korkum o ki ilk yarı kalan iki maç sonuçlarından sonra ilk yarıyı diplerde tamamlayabiliriz.

Maçın hakemine de birkaç söz söylemeliyiz. Tamam iyi oynamıyoruz, düşüşteyiz ama hakemlerde son haftalarda düşene biz de vuralım misali hatalı kararlar veriyorlar. Karşıyaka maçında ilk yarı ofsayt diye iptal edilen gol nizami bir goldü. Ayrıca son bölümde Koray faul yaptı diye iptal edilen pozisyon sabaha kadar tartışılabilecek bir andır. Bunlara sığınmamak gerekir ama takımın enerjisini bu tür kararlar etkileyebiliyor. Maçın kırılma anında nizami gol verilseydi, maç sonu kesinlikle o sonuç olmazdı.

Dünyanın her yerinde takımlar kötü sonuçlar almaya başladığı zaman, futbol takımı değişmeyeceğine göre hocalar değişiyor. Değişimden sonra da takım üzerinde geçici de olsa etki yapıyor. Ne yazık ki Hüseyin Hocanın gelişi takıma hiç olumlu yansımamış. Maç sonu hoca muhtemelen iyi oynadık vb. şeyler söylemiştir. Geçen hafta takım evinde kaybediyor ama bazı değişiklikler beklediğimiz Hüseyin Hoca aynı kurguyla sahaya çıkıyor. O zaman böyle ismi olan hocaya ne gerek vardı? Ayrıca yardımcıları içinde en azından bir kişinin Alanya’dan olması gerekirdi. Sezon başından beri mesire alanlarından gelerek takım devralan ekipten fazla bir şey beklememek gerekir. Büyük hoca, kadro yetersizliğinden yakınmak yerine elindeki kadroyu iyi kullanır. Kim ne düşünür ben bilemem ama Hüseyin hoca ve yardımcıları buraya gelmeden önce takımı tanımıyorlardı. Zaten kaybediyoruz. O zaman aç futbolcularla da bir şeyler yapmak lazım. İlla devre arasını bekleyerek zaman geçireceksek bir anda uçuruma gidebiliriz. Kaldı ki devre arasında hazır futbolcu bulmak bu kadar zor iken planlama tutmayabilir, bu da bizi asansörsüz dibe atar. Yeni hoca iki maçta iki mağlubiyet alıyorsa, maçın son dakikalarında mağlup iken mavi boncuk için değişiklik yapıyorsa, benim için adı önemli değildir. Ayrıca Hüseyin Hoca, Elazığ maçında Adem niye maça 5 dakika giremedi daha bunun açıklamasını yapmadı (ben biliyorum ama bunun sorumlusu kimse hesabını vermeli). Alanyaspor yönetimi de artık ceza yönetmenliğini uygulasın. Ödül varsa ceza da vardır. Herkesin iyi niyeti bir yere kadardır. Çok üzüntülüyüm çok. Bu hoca ve takım kendilerine güvenenlerin güvenini gün ve gün bitiriyor. Her hafta çeşitli bahanelerle günü kurtarma yoluna gidersek yarın biz bize kalarak ağlaşırız.