Defansif Arayış

18 Aralık 2014 09:26

Geçen hafta kendi sahasında şehrin aynı ligdeki kardeş takımı Alanyaspor’a 4-0’lık gibi ağır bir skorla kaybeden Antalyaspor’umuz, bu hafta deplasmanda Boluspor karşısına çıktı.

Hami Mandıralı geçtiğimiz hafta oynanan maçtan çok büyük dersler çıkarmış olacak ki Antalyaspor bu sene boyunca hiç oynamadığı kadar defansif bir kadroyla sahaya çıktı. Defansa Lokman, Mehmet Sedef’in yanında Osman’ı koyarak defansı beşleyen Hami Mandıralı, Zeki’nin cezası Sezer’in formsuzluğu nedeniyle orta sahada Janda ve Arif Şahin’e yer verdi. Kanatlarda Şahin Aygüneş sevdasından vazgeçmeyerek ve Emrah tercihiyle dörtlü orta sahayı oluşturan Hami Hoca ileride de tek başına Diarra’yı bırakarak Bolu maçına çıktı.

5-4-1 sistemi defans ve orta sahanın uyumsuzluğu saha zemininin bozuk olması Antalyaspor’a maçın uzunca bir bölümünde oyunu kendi sahasında kabul etmesine neden oldu. Kontra ataklarla gol arayan Antalyaspor’umuz, ilk yarının sonunda duran bir topta, Emrah’ın ortasında kafayı vuran Lokman’la golü bularak ilk yarıda soyunma odasına önde gitti. İkinci yarıda Boluspor’un isteğinin daha da artması sonucu kalesinde epey bir pozisyon gören Antalyaspor, son dakikalarda bir kontra atakta Diarra’nın kaydettiği golle rahatladı ve Bolu’dan üç puanla Antalya’nın yolunu tuttu (0-2).

Hami Hoca geçtiğimiz sezon çalıştırdığı Trabzonspor’un başında hiçbir zaman bu kadar defansif bir oyun anlayışını tercih etmemişti. Geçen hafta Alanyaspor karşısında alınan mağlubiyet inanılmaz etkilemiş ve korkutmuş olacak ki böyle bir sistemle sahaya çıktı. Birinin Hami Hocaya bu ligde ne yapması gerektiğini, nasıl bir taktikle oynatması gerektiğini söylemesi gerek. Antalyaspor’un futbolcuları zaten bu ligin çok üzerinde oyuncular. Biraz disiplin, biraz da taktik yeterli. Bu futbolcular her maçı alacak güçte. Özellikle takımın kemik oyuncuları ortaya çıktı. Lokman, Adem Alkaşi, Sakıb Aytaç, Janda, Emrah ve Diarra… Bu yedi isim zaten Süper Lig seviyesindeki oyuncular. Özellikle Sakıb ve Adem ikilisi şu an Süper Ligde hangi Anadolu takımına koysan oynayacak düzeyde başarılılar. Diarra’nın golünde Adem’in topu sürüşü ve ortası inanılmazdı. O dakikada o depar, o kabiliyet övülmesi gereken bir olay. Adem ve Sakıb gerçekten bu sezon ligi domine eden isimler. Umarım sakatlık, kaza, bela yaşamazlar da Antalya’mıza faydalı olurlar.

Hami Hocanın Oğuz Mataracı ismini en kritik zamanda, oyunun bitmesine daha 20 dakika varken, Boluspor atakları yoğunken Janda’nın yerine almasını doğru bulmadım. Hocam takımında Antalya’nın çocuğu Hüseyin Atalay var. İki senedir bu ligin defansif orta saha pozisyonunda, Denizlispor ve Karşıyaka’da 56 maça çıkmış bir isimden bahsediyoruz. Oğuz Fenerbahçe altyapısından tamam ama tecrübesi yok. Tam maç 1-0 iken girmemesi lazım. Onun yerine ligin havasını soluyan Hüseyin Atalay tercih edilmeliydi. Biraz dönüp kenara bak hocam. Geldiğinden beri Hüseyin Atalay gibi iki senedir 28 maçta, bu ligde oynayan bir ismi görmemezlikten gelmen düşündürücü…

Sonuç olarak Antalyaspor’umuz defansif bir görüntüyle çıktığı maçta zorlansa da olsa 2-0’lık sonuçla Antalya’ya döndü. Bu ligde aslında futboldan çok puan önemli. Biz bu sene üç puanı nasıl olursa olsun alalım. Seneye yeni stadyumumuzda iyi oyunu takımımızdan Süper Ligde bol bol isteriz.

Kalbinde biraz olsun Antalyaspor sevgisi olanlara…