Son Düzlüğe Giderken

11 Mart 2020 08:52

Ahmet Çolak yazdı…

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmamak… Dün geceki maçın kısa özeti bu atasözü olsa gerek, tabi ki biz de üzerine hafif oynama yaparak yazdık.

Haftanın kapanış maçında her şey bizim lehimize görünüyordu. Rakibin önemli oyuncuları dahil klasik 11’inden 6 oyuncu eksik, çok az sayıda taraftarı olduğu için üzerimizde baskı yok, saha ve zemin çok uygun, maçı oynatmak için çıkmış uygun bir hakem ve her şeyden önemlisi sürekli takımının arkasında olan taraftarımız da yanımızdaydı.

Maçtan önce ben de dahil herkesin inancı, bu maçı kaybetmeden döneceğimiz yönünde idi. Rakibin eksik olması ile birlikte 3 puana daha yakın görünüyorduk. Maç başlayınca hiçbirinin gerçekleşmediğini görmeye başladık. Rakip çok koştu, mücadele etti. Defans kurgusunu sağlam tuttu ve hiç boş alan bırakmadı. Özellikle ilk yarı topu bize bırakıp kendi yarı sahasından hızlı toplar ve kanat bindirmeleri ile tehlike yarattılar. Bizim takım ne yaptı? Sanki ligin son maçını oynayan, ununu elemiş eleğini asmış, orta sıralarda kendine yer bulmuş bir havada maç oynadı. Bir takım hazırlık karşılaşmasında bile maçı ciddiye alır, ona göre oynar. Maalesef biz bu maçı hazırlık maçı kadar bile oynayamadık. Takım üzerinde sanki biz buraya niye geldik ve bu maçı oynamak zorunda mıyız görüntüsü vardı.

Bütün takım gününde olmadığı ve sahaya tam anlamıyla yüreğini yansıtamadığı için tek tek oyuncu üzerinden ele alıp maç analizi yapmanın da bir mantığı yok. Yalnız hoca kenardan maç isteyip 3 puanı cebine koymak durumunda olduğunu devre arasında N’Dinga – Sinan Gümüş değişikliğini yaparak gösterdi. Daha önceki yazılarımda da belirttim, N’Dinga bizim ligimiz için çok yumuşak. Eğer ilk müdahaleyi yapıp topu alabilirse oldukça başarılı lakin yapamaz ise geçmiş olsun. Çok kolay geçiliyor ve geriye dönüşü de mümkün olmuyor. Podolski oyun içinde yanlış çalım ve pas tercihi ile rakibe bir asist yaptı. Aynı Podolski çok klas bir gol vuruşu ile takımını ipten aldı. Kısaca bu maçta skora direkt katkı yaptı.

Bu maç bütün olumsuzlukların ve yanlışların oynandığı, skor avantajını yakalayamadığımız son maç olsun. Artık son düzlüğe giriyoruz. Fikstür olarak yukarı gruba oynayan takımlarla maçlarımız başlıyor. Ligde kalma barajının puan olarak 34 veya 35 olacağını düşünüyorum. Kalan 9 maçta alacağımız 9 puan gelecek sezon Süper Lig’de devam edeceğimiz anlamına geliyor.

Bu haftanın kapanış maçı olan Sivasspor müsabakasında boş koltuk kalmasın. Desteği sonuna kadar verip bu maçı kazandıracak olanın yine taraftar olduğunu unutmayalım.