Seri Sonu

6 Temmuz 2020 09:24

Ahmet Çolak yazdı…

Nihayet bir serinin sonuna Başakşehir maçının bitiş düdüğü ile gelindi. Hepimiz biliriz, tekstil ve giyim ürünlerinde seri sonu indirim ve damping olur. Artık Antalyaspor’da da sezon sonu büyük bir revizyon ile seri sonu planlaması yapılma vakti gelmiştir.

30 yaş ve üzeri birçok oyuncunun artık Süper Lig gibi Avrupa’nın en sert oynanan liginde süre almaları, zor hale gelmektedir. Normalde Nisan ayı başlarında oynanması gereken maçlar, malum pandemi sebebi ile temmuz ayına sarkmıştır. Hal böyle olunca, Antalya gibi sıcak ve nem oranının yüksek olduğu şehirlerde bırakın futbol oynamayı, nefes almanın bile zor olduğunu hepimiz biliriz. Yayıncı kuruluşun spikeri de maçın anlatımında sürenin çoğunu sıcak ve nem üzerine kurdu. Yaş ortalaması yüksek olan takıma bir de bu iki faktör eklenince; oyundan çıkan Ersan Adem Gülüm bir an ekrana geldi, nefes alırken sanki ciğerleri dışarı çıkacak gibiydi. Podolski’nin arka adalesinin atmasının da yaşı ile doğru orantılı olduğunu tahmin etmek çok zor olmamalıdır. Başkan ve teknik adam yeni sezon yapılanmasında bu faktörlere çok dikkat etmelidir.

Maça gelirsek; ilk yarı koşar gibi yapıp rakiple mücadele ederken, ikinci yarı hiçbir şey yapmadan mağlup olduk. Bu arada yediğimiz golleri antrenmanda oyuncular kalelerinde görse Tamer Hoca herhalde ceza turu veya idmanı yaptırırdı. İlk golde Bünyamin, Chico, Fedor, Celustka, Veysel bir de kaleci Boffin’i sayarsak 6 savunmacıya karşılık Demba Ba gibi ağır bir forvet elini kolunu sallaya sallaya golü attı. Burada enteresan olan Veysel önünde seken topu kafasının üzerinden nasıl kaçırıp rakibe avantaj verdi, akıl alır gibi değil! Yalnız burada devre arası yapılan, bana göre en iyi transfer olan Veysel’in hakkını da yemek istemiyorum. Ligin ikinci devre arasında kazanılan 23 puanda çok emeği olduğu aşikar, geldiği günden beri defans bölgesini çok iyi toplamıştır. Bu maçta da yaptığı hata ile hakem Yaşar Kemal Uğurlu’yu kurtarmıştır, çünkü o dakikaya kadar bütün takdir haklarını rakibe kullanan Yaşar Kemal Uğurlu maç 0-1’e gelince rahatlamış ve maçı normal kurallarında yönetmeye başlamıştır. Burada orta hakemin Veysel’e ayrıca bir teşekkür borcu olmalıdır.

Burada Tamer Hoca’ya küçük bir eleştirim olacak; hocam bir hafta önce Gaziantep maçında ilk 11 başlattığın Doğukan ve Paul Mukairu’ya bu maç hiç süre vermediniz. Ben bütün yazılarımda bu iki oyuncuyu hep eleştirdim ve arkasındayım. Sadece taraftar adına merak ediyorum ve soruyorum, bir haftada ne değişti de bu kararı verdiniz? Muhtemelen hafta içi oynanacak Trabzonspor maçında bu iki oyuncuya süre vereceksiniz. Benim şahsi düşüncem bu yönde, bundan sonraki maçlarda genç oyunculara yöneleceğinizi düşünüyorum. En azından sezon sonu planlamanızda bu gençlerle devam edip etmeyeceğinizin kararını vermiş olursunuz.

ETİKETLER: ,