Rahatlatan Sonuç

12 Nisan 2021 07:56

Ahmet Çolak yazdı…

Sivasspor maç sonu açıklamalarından Ersun Hoca’nın uzun süre maç kaybetmediği, yakaladığı yenilmezlik serisi olan oyun düzenine döneceğini bütün renktaşlarımız az çok anlamışlardı. Gerçekten elindeki oyuncu grubunun ancak bu sistemde başarılı olacağı, oynanan Ankaragücü ve Sivasspor maçlarında çok net görüldü. Her ne kadar Ankaragücü maçında pozisyon vermeden mağlup olsak da, Sivas takımının bulduğu beş pozisyondan dördünü gole çevirmesi, ister istemez eski düzene dönmemize sebep oldu. Burada hocanın elindeki kadro derinliğinin ve hamle şansının da az olması bu sisteme mecbur bırakıyor. Bir de üstüne üstlük Hakan, Fredy ve Gökdeniz gibi oyuncularının da sakatlık kabusu yaşamaları işin tuzu biberi oldu.

Çok önemli, belki de sezonun kırılma maçına gidilmişti. Maçtan bir saat önce kadrolar açıklanınca Fredy’nin kadroda olmadığını görünce açıkçası oynamadan bir puana razı olmuştum. Çünkü kaptan Hakan’dan sonra geçiş oyununu iyi oynayan ve kaleye dik olarak gidebilen bir oyuncunun eksikliği takım için çok büyük kayıptı. Son haftalarda şans bulan Doğukan iyi niyetli bir şekilde oynadı. Çok koştu, çok mücadele etti fakat ne kaptan Hakan ne de Fredy’nin verdiği hücum katkısını ortaya koyamadı.

İstikrarsız görüntü veren Amilton, sezonun ilk yarısında verdiği hem skor hem de asist katkısından çok uzaktı. Amilton’un beyni ayaklarına hüküm etmiyor, koşarken hızlandığı anda ne yapacağını unutuyor, anlamsız pas tercihleri yapıyor, topu eline ayağına dolaştırıyor ve saçma sapan bir şekilde kendini yere bırakıyor.

Yenilmezlik serisi yakaladığımız maçlarda en büyük katkıyı her ne kadar golcü sıfatını fazla göremediğimiz Orgill veriyordu. Adamın golcülüğü tartışılır, atamadığı goller gündemde kalabilir fakat o dönemde rakip stoperlere yaptığı baskı ile geriden oyun kurmalarına ve ileriye çıkışlarına izin vermiyordu. Podolski çok kaliteli, tecrübeli ve son vuruşları mükemmel bir oyuncu olsa da Ersun Hoca’nın oynattığı oyun sisteminde katkı vermesi, bir Orgill kadar fark yaratmadı.

Gökdeniz’in yokluğunda forma şansı bulan Sidney Sam maalesef bu ligin topçusu olmadığı imajı verdi. Spor Toto Süper Lig, şu an Avrupa’da oynanan en sert ve en mücadeleci lig. Sidney maalesef kondisyon olarak bu ligi kaldıramadı. Sidney’in sakatlanmasından sonra forma şansı bulan Serdar Gürler biraz daha kuvvetlenip geçirdiği sakatlık travmasını atlattığı zaman bu takıma çok fazla katkı vereceğini göstermiş oldu.

Bütün olumsuzluklara rağmen alınan üç puan gerçekten ilaç gibi geldi. Hem rakibimizi yerinde bıraktılar hem de puan farkını biraz daha arttırdılar. Bu alınan üç puan ile ilerleyen haftalarda stresten uzak ve kafalarının daha rahat olacağı bir şekilde maçlara çıkacaklardır. Alınacak puan ve puanlar bundan sonra takımın ekonomik olarak da hanesine yazılacaktır. Bir de genç oyuncuları kullanarak, takımın yaş olarak biraz yukarıda olan oyuncularına da aktif dinlenme olanağı sağlayacaklardır. Kupa finaline kadar takım hem mental hem de fiziksel anlamda tam olarak hazır hale gelecektir.