Prensip Sistem Düzen

29 Eylül 2020 09:27

Ahmet Çolak yazdı…

Türkiye Süper Ligi’nde geçen sezon oynadığı son 19 karşılaşmada rakiplerine bir kez kaybeden Antalyaspor, 38 puan toplamıştır. Maç başına 2 puan ortalamasını bu sezon da istikrarlı bir şekilde devam ettirebilirse ligi ilk 5 takım içerisinde bitirmesi hiç de sürpriz olmaz.

Tamer Hoca ve kenar yönetimi oyun disiplininden asla taviz vermiyor. Rakibi mümkün olduğu kadar ceza sahasından uzak tutuyor. Takım savunması orta sahadan başlayınca rakipler kaleye neredeyse şut şansı bile bulamıyorlar. Tam olarak dünkü maçta olduğu gibi; rakip Denizlispor takımı 90 dakikayı sadece serbest vuruştan bulduğu bir şut ile tamamladı. Kalecimiz Ruud Boffin’i kale vuruşları olmasaydı görme şansımız olmayacaktı.

Rakip sürekli kapandığı için yeterince pozisyon bulamadık, bulduklarımızı da çok kolay harcadık. Böyle maçlarda gol pozisyonuna girme ve skor yapmanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladık. Bu ligde alınan her puan çok değerli, bir o kadar da kasanıza giren nakit para ile doğru orantılı gitmektedir. Global dünya düzeninde futbol endüstrisinde paranın hep ön planda olduğunu düşünürsek takımımızın aldığı her puan para olarak geri dönmektedir.

Geride kalan 3 hafta, toplanan 7 puan, muazzam, başarılı ve de takdire şayan lakin ekran başındaki taraftar biraz daha baskılı ve bol gollü müsabakalar bekliyor. Neden mi? Sahadaki 11 oyuncu mücadelesini sürdürürken, dönüp kulübeye baktığımız zaman Süper Lig’de her takımın direkt ilk 11’e yazacağı isimler oturuyor. Şu an ligimizin en zengin ve rotasyonlu kadrosunu birkaç takım ile birlikte elimizde bulunduruyoruz. Bu etkenler de göz önüne gelince beklentiler hep yüksek oluyor.

Antalyaspor için deplasman maçlarında oyun yapısı ve düzenli olarak bir sıkıntı görünmüyor. Bu sezon takımımız puanları yüksek oranda dış sahada toplayacaktır. İç saha maçları için biraz sıkıntı görünüyor, gelen rakipler kapanacak artık belli oldu. Rakibi açacak, oyunu her yönüyle oynayacak, tabiri caizse çilingir oyuncu ve oyun düzenine ihtiyaç var. Benim Tamer Hoca ve teknik ekibe güvenim tam. Bunun için de çözüm üretecek ve oyun düzenini ona göre kuracak sistemi geliştireceklerdir.

Bu sezonki kadro yapılanması mükemmele yakın yapıldı. Geçen sezon çok eleştirmiştik hatta neredeyse bütün yazılarımızda sayın Başkan Ali Şafak Öztürk’ün kulaklarını çınlatmıştık. O günlerde nasıl eleştirdiysek bugün de alkışlıyor ve teşekkür ediyoruz. Genç oyuncularımıza verilen şanslar, tecrübeli oyuncuların birikimlerini onlara anlatmaları ve uygulamaları çok güzel gelişmeler olmuştur. Bunların meyvelerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde nasıl olgunlaştığını ve tatlandığını göreceğiz.

Antalyaspor’umuzun önü açık, eğer bu prensipten ödün vermeden, sistemi işletip düzeni devam ettirebilirsek önümüzdeki 10 yıla damga vururuz.