Oyun Düzeni

A+
A-
25 Ocak 2021 07:55

Ahmet Çolak yazdı…

Hafta içinde Öztürk Ailesinin dernek, vakıf ve anonim şirket dahil Antalyaspor’un bütün branşlarından beklenmedik  şekilde istifa etmeleri şok etkisi yaratmıştır. Camia ve taraftar transfer haberleri beklerken gündemde hiç olmayan bir hamle ile karşı karşıya kalmışlardır. İşte böyle bir şok gelişmenin ardından ilk maçta futbolcuların göstereceği reaksiyon ve mücadele merakla bekleniyordu.

Antalyasporumuz, artık herkesin ezberlediği oyun sistemi ve saha içi dizilişi ile maça başladı. Bundan sonra bizim nasıl oynadığımız değil, rakibin bize karşı neler yapması gerektiğini konuşacağız ve yazacağız. Rakip teknik adam İsmail Kartal, Antalyaspor’u iyi analiz etmiş. İki kanat Amilton ve Gökdeniz’i yine onlar kadar hızlı ve inatçı Skubic ve Barış ile kilitlemişti. Ayrıca oyun kurucu ve üçüncü bölgeye en hızlı gidebilecek Fredy’ye özel önlem alınca zaten rakip yarı alana geçmekte zorlanan Antalyaspor’un elini ayağını bağlamış oldu. Ligde her takıma karşı aynı oyun sistemi ile oynayan takımımız için eğer teknik ekibimiz rakip takımı analiz yapmış olsaydı ve ağır defans kurgusu ve kırılgan orta sahası olan oyunculardan kurulu Konyaspor takımının üzerine son yarım saatte biraz daha fazla oyuncu ile gidebilsek 3 puan ile dönmemiz kaçınılmazdı. Bu oyunu 82. dakikadan sonra yaptığımız halde rakip kalede iki net pozisyon bulduk. Biraz daha cesur olup 2. bölgeden hızlı geçişler ile 3. bölgede daha çok topla buluşabilsek gol veya goller bulmamız işten bile değildi.

Son maçlarda dikkatimi çeken bir ayrıntı da şudur, rakip yarı alanında taç atışı kullanırken ne kadar da çok zorlanıyoruz. Çizgide topu eline alan oyuncumuz kendi boş arkadaşını bulmak için en az 40-45 saniye topu elinden çıkaramıyor ve ne yazık ki kullandığımız taç hemen rakip oyunculara geçiyor. Bu örneği neden verdiğimi anlamışsınızdır, rakip alanda maalesef çok etkisiz olduğumuzun en güzel açıklamasıdır.

Takım defans kurgusu mükemmele yakın oturdu. Tandemde Naldo ile Fedor hatasız oynadı. Özellikle Naldo ilk müdahaleleri ve basit oyunu ile her hafta üzerine koyarak gidiyor. Sezon başından beri taraftarımızın en çok eleştirdiği Nuri Şahin kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapıyor. Basit oynuyor, geçiş oyunlarında arkadaşlarına topu çabuk aktarıyor ve rakip ataklarında çok iyi alan daraltıyor. Hakan Özmert takım kaptanı olarak sorumluluk almaya devam ediyor ve son haftalarda takıma reaksiyon konusunda çok fazla katkı veriyor. Bu maç sadece kanat oyuncuları beklentilerden uzaktı, maç içerisinde Ersun Hoca; Amilton ve Gökdeniz’in yerlerini değiştirse daha fazla verim alabilirdik diye düşünüyorum.

Sezonun ilk devresi 26 puan ile bitti. Maç başı 1,3 puan ortalamasıyla oynuyoruz. Eğer bu istikrarı devam ettirirsek sezonu 50-55 puan aralığında bitiririz. Sakatlıklarını atlatan oyuncuların da dönmesiyle hocanın da hamle şansının yüksek olacağı ve bu puanları rahat toplayacağı düşüncesindeyim.

ETİKETLER: ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:56
23 Mayıs 2022 08:57
17 Mayıs 2022 09:55
11 Mayıs 2022 09:56
3 Mayıs 2022 09:27
26 Nisan 2022 08:57