Mental Çöküşü Önlemek Adına

A+
A-
4 Ocak 2021 08:56

Ahmet Çolak yazdı…

Süper Lig’de 2020 yılının son maçını hezimetle bitiren Antalyaspor’un 2021 yılının ilk maçında ligin lideri Galatasaray karşısında alacağı sonuç, taraftarları ve futbol kamuoyu tarafından merakla bekleniyordu.

Ortada mental olarak bitmiş bir takım, daha 4 gün önce farklı mağlubiyet ile tarihe geçen kadro varken bu kadroyu hazırlamak, teknik adam için oldukça zor bir durumdu. Bu maç hoca adına önemliydi. Türk futbolunun önemli teknik adamlarından biri olan Ersun Yanal da kendi kariyeri açısından zor bir sınav verecekti. Çünkü bu maçı da kaybederse, üst üste üç lig maçından mağlubiyetle ayrılmış olacaktı.

Hoca hem kendi kariyeri hem de takımı adına savunma ağırlıklı bir oyun prensibine sadık kaldı. Oyuna 6-3-1 tertibi ile başladı. Amilton ve Gökdeniz, ikinci ve üçüncü kanat bekleri gibi görev yaptılar. Birinci ve ikinci bölgeyi tamamen kapatarak rakibe oyun alanı bırakmadılar. Hal böyle olunca bu sezonun en kısır maçı ortaya çıktı. Pozisyon zenginliği yoktu. Her iki takımın kalecileri en rahat maçlarını çıkardılar.

Rakip son 40 dakikayı 10 kişi oynasa da Ersun Hoca takımının oyun disiplininden çıkmasına izin vermedi. Golü ve puanları hiç düşünmedi. Çünkü maçı 0-0 bitirmek üzerine sahaya çıkmıştı. Kendince haklı olabilirdi. Takımının bir an önce bu olumsuz travmadan çıkması adına bu beraberlik ve mağlup olmamak, onun için önemliydi. İstediğini de aldı. Deplasmanda ligin liderinden aldığı puan takımı adına hanesine +1 puan yazmıştır.

Antalyaspor takımı, bu sezon oynadığı 16 maçta aldığı 4 galibiyeti puan tablosunda altında bulunan Kayserispor, Denizlispor, Gençlerbirliği ve Ankaragücü takımlarından almıştır. Buradan baktığımızda sıralamada üstünde olan takımlardan hiçbirine karşı galip gelememiştir.  Kadro kalitesi ve oyun mantalitesinin şu anki mevcut durumuna göre bu takımın alt sıralarda mücadele edeceği anlaşılıyor. Bu görüntüsü ile ligde Erzurumspor ve Kayserispor takımlarıyla birlikte en kötü ekibiyiz.

Taraftarlarımız yapılacak takviyelerle daha iyi yerlere gelebileceğimizi düşünüyor. Yalnız bu sezon şöyle bir durum söz konusu, devre arası dinlenme ve kamp dönemi yok. Alacağımız oyuncuları hazır hale getirme şansımız mümkün değil, o yüzden nokta atışıyla ligi tanıyan hazır oyunculara ihtiyaç var. Bunda başarılı olamazsak, vay ki vay Antalyaspor’un haline! Bu işin şakası yok. Bir bakmışsınız bir anda son dört takım arasında kendinize yer bulmuşsunuz.

Başkan Ali Şafak Öztürk, bir yanına teknik adam diğer yanına takım kaptanını alarak basın toplantısı yapmalı, camiayı toparlamak adına en büyük adımı atmalıdır. Burada takımın iç bünyesini de toparlama adına tecrübeli oyunculara çok ihtiyaç var. Özellikle kaptan Hakan Özmert’in önderliğinde takım, mental olarak iyi yerlere gelmelidir.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:56
23 Mayıs 2022 08:57
17 Mayıs 2022 09:55
11 Mayıs 2022 09:56
3 Mayıs 2022 09:27
26 Nisan 2022 08:57