Lastik Patladı

15 Mart 2021 07:59

Ahmet Çolak yazdı…

Nihayet 13 lig ve 2 kupa maçı olmak üzere toplamda 15 maçlık yenilmezlik serisi, Alanyaspor maçı ile son bulmuş oldu. Futbol kamuoyunda ve taraftarlar arasında kimine göre başarı, kimine göre futbol cinayeti, kimine göre otobüs çekme… Ne derseniz deyin ama her şeyin sonu olduğu gibi bu serinin de nihayeti gelmiş oldu. Yalnız böyle bir sonu Alanyaspor maçı ile noktalamak, ben ve benim gibi birçok renktaşımızı ziyadesiyle gönülden yaralamıştır.

Tüm dünyada aynı şehrin iki takımının oynadığı müsabaka derbi diye adlandırılır. Bu derbiler her zaman mücadeleye ve çekişmeye açık maçlardır. Ama ne yazık ki Antalyaspor açısından başta teknik adam ve futbolcuların bunu tıraş bıçağı gibi algıladıkları, maçın ilk vuruşundan itibaren görüldü. Hadi bunu yeni katılan ve transfer olanlar bilmeyebilir lakin başta kaptan Hakan Özmert olmak üzere yıllardır bu takımda olan Ferhat Kaplan ve Ruud Boffin, her ne kadar yeni katılsa da ikinci kaptan ve büyük tecrübe olan Nuri Şahin’e sormak isterim. Kardeşim hiç mi aranızda konuşup bu tür maçların camia için ne kadar önemli olduğunu, taraftarların bu maçı bir hafta önceden yaşamaya başladığını ve kaybetmenin ne kadar çok etkilediğini anlatmadınız?

Kasımpaşa maçında lastiğe çivi batmıştı. Alanya maçında lastik patlamış oldu. Koskoca 90 dakikalık Kasımpaşa maçında kaleyi bulan tek top, serbest vuruştan gol olmuştu. Başka da kayda değer bir pozisyon ve şut girişimi olmadan maç bitmişti. Artık sağır sultanın bile duyduğu ve izleyen herkesin gördüğü oyun planı iflas etmiştir. Haftalardır futbol kamuoyunda ve ulusal spor programlarında Ersun Yanal’ın demeçleri ve verdiği röportajlara bakarak kadro yapısı ve oyuncu kalitesine dikkat çekilerek bu sistemi oynamak zorunda diye gündem olduk. Bir manada oynanan sistem ve oyun meşrulaştırılmış gibi oldu. Şimdi bu tür yayınları ve programları futbolcu izliyordur. Eğer izlemiyorsa mutlaka eşi, dostu veya bir tanıdığı ulaştırıyordur. Hal böyle olunca futbolcu kendinden şüphe duymaya başlıyordur. “Bu oyun sisteminin ve gelmeyen galibiyetlerin bütün müsebbibi ben miyim” diye kendine soruyordur. Bende çok merak ediyorum, Antalyaspor futbol takımının oyuncu kalitesi, Gençlerbirliği, Denizlispor, Ankaragücü, Kayserispor, Erzurumspor, Rizespor, Malatyaspor, Kasımpaşa ve Konyaspor gibi takımlardan çok mu kötü? Bu takımlar kısıtlı kadroları ile mücadele ediyorlar ve her maçı kazanmak coşkusu ile sahada oluyorlar. Soruyorum sizlere, en son oynadığımız 13 maç içerisinde hangisinde bu coşkuyu Antalyaspor takımında gördünüz? Hangi maçta rakibe üçüncü bölgede reaksiyon gösterdik? Ben sadece Gaziantep FK maçı diyebilirim. Yani 13 maçta 1 maç yeterli mi?

Şimdi hoca eleştirildiği zaman bir zümre var hemen ortaya çıkıyor ve koruma mekanizmasını işletiyor. Lütfen şunu unutmayalım, burada kalıcı olan Antalyaspor kulübü, arması ve kırmızı-beyaz renklerdir.

Bir önceki yazımda oynanacak olan iki Alanya maçının Antalyaspor’un ligde ve kupada kaderini ve geleceğini belirleyeceğini yazmıştım. Ligde mağlup olarak yenilmezlik serisi bitmiş oldu ve alttaki rakiplerinin kazanmasıyla makas biraz daha daralmış oldu. Hiç düşünmek ve aklımın ucundan bile geçirmek istemiyorum ama olası bir BB Erzurumspor ve Ankaragücü mağlubiyetleri bizi hedef takım haline getirir. Ersun Hoca bu ligde şampiyonluk apoletli ve Milli takımlar düzeyinde, en üst seviyede olmuştur. Bu denli tecrübeli teknik adamın başka bir apolet takarak tarihe geçmek istemeyeceğini düşünenlerdenim.

Kasımpaşa ve Alanyaspor maçlarında defans kurgusu ve tandem çok fazla hatalar yaptı. Eski mücadele gücü ve ilk müdahaleler yerinde değildi. Alanyaspor maçında yenilen ikinci gol, her şeyi özetler gibiydi. Mustafa Pektemek orta sahadan aldığı topla üç oyuncuyu ekarte etti, ceza yayından attığı şut kaleciden döndü, dönen topa stoperlerin arasından kafa ile vurarak golü yapmış oldu. Kalabalık savunduğumuz birinci ve ikinci bölgede hiçbir oyuncumuzun maalesef en ufak bir müdahalede bulunamadılar. Yaş ortalaması yüksek oyuncu grubu artık mental ve fiziksel olarak düşmeye başladılar. Eğer ligde oynan oyun anlayışı ve planı ile kupa maçına çıkarsak, aynı sonla karşılaşabiliriz. Ersun Hoca bu maçın kasetini alıp maç gününe kadar futbolcularına izletmelidir. Bu maçta başta kaptanları Tzavellas, Salih Uçan ve Efecan Karaca‘nın yakın plan çekimlerdeki yüz ifadeleri ile oyun içindeki pas hareketleri esnasında küçümseyici ve alaycı ifadelerini, kendi oyuncularının gözlerinin içine sokarak izlettirmelidir.

Son olarak Sayın başkan Mustafa Yılmaz’ a bir çağrım olacak. Çarşamba günü kupada Alanyaspor, ligde oynanacak olan Erzurum ve Ankaragücü maçları için paket prim sistemi açıklayarak futbolculara ekstra bir motivasyon sağlayabilirsiniz.