Kötünün İyisi

9 Kasım 2020 09:56

Ahmet Çolak yazdı…

Son haftalarda düşüş eğiliminde olan ekibimiz bu maça da öyle başladı. İlk 15 dakika içinde 3 net pozisyona giren rakip birini gole çevirdi ve adeta maça galip başladı. Burada anlamsız bir maç başlangıcı gözlemledik, neredeyse tüm takım ‘biz buraya niye geldik, ne için buradayız‘ der gibiydi. Bu sezon defans bloğu enteresan şekilde S.O.S veriyor. Rakibin ataklarında stoperler kademe hatası yapıyor ve duracakları yeri çok çabuk kaybediyorlar. Tabii ki bunlara kanat beklerini de ekleyebiliriz, onlar da rakibi karşılamada geç kalıyor. Ayrıca kademe yapmaları gerekirken yerlerini ve konumlarını tam ayarlayamıyorlar.

En yumuşak karnımız ikinci bölge, maalesef rakipler tarafından her maç elini kolunu sallaya sallaya çok rahat geçiliyor. Bu bölgede reaksiyon gösterecek bir 6 numara eksiği fazlası ile hissediliyor. Bir de bu maç özelinde Mert sağ bek pozisyonunda maç eksiği nedeni ile çok verimli olamıyor. Ne zaman Bünyamin’i o bölgeye çekip Mert’i ileriye attık, birkaç kanat bindirmesi ile pozisyon aradık ve mütemadiyen başarılı olduk da diyebiliriz.

Bu maça gelinceye kadar forvet hattı ceza ve sakatlıklar sebebiyle tam olarak sahaya yansımadı. Hatta form seviyesinin de etkisi ile çok sık oyuncu değişti. Çok iyi bir forvet hattı olmasına rağmen, kanat oyuncuları yeterince santrfor mevkiini beslemeyince maalesef bu haftaya kadar skor katkısı yapamadılar. Tek beklentimiz, gelecek yeni teknik ekibin oyun anlayışında ve saha diziliminde bu duruma bir çözüm bulmalarıdır.

Kasımpaşa maçı devre arası yapılan değişiklikler ve içeride yapılan konuşmalar takım üzerinde son yarım saat için çok faydalı olmuştur. Takım son haftaların en iyi oyun kurgusunu son 30 dakika içerisinde kurdu. Geriden Veysel Sarı topla çok iyi oyun kurdu ve ileriye çıkarken hep ayağa oynadı. Nuri Şahin’den beklentimizi Veysel yerine getirmiş oldu. Bu takım ne kadar çok pas alışverişi yapar, ayağa ve dikine oynarsa her takıma gol bulabilir.

Bu maçta rakibin stoperleri gerçek mevkiinde olan adamlar değildi. Orta saha oyuncularından devşirme stoper yapılmışlardı. Biz bunu kullanamadık, eğer o bölgeyi biraz daha yıpratsak attığımızdan fazla gol bulabilirdik. Yan toplar ve duran toplarda hep ceza sahaları içinde toplara biz vurduk. Nitekim Sidney Sam’ın VAR’dan dönen golü öncesi Gökdeniz çok rahat vurdu. Veysel’in golden önce yine çok rahat vurup auta atmasını ve bir sonraki pozisyonda gol yapmasını, 90+2.dakikada attığımız golde 4 defans oyuncusu müdahale edemeden Sidney’in çok net bir vuruş yapmasını oyun başında yapabilselerdi daha farklı şeyler konuşuyor olacaktık.

Hoca konusunda yönetimin milli maç arasını düşünerek çok acele etmediklerini tahmin edebiliyorum. İnşallah ince eleyip sık düşünüp takıma en faydalı isim üzerinde mutabakata varırlar. Geçen sezon bir Stjepan Tomas örneği gözümün önünde, aynı hataya düşmeden çok rasyonel bir karar vermeliler.

Türk futboluna VAR sistemi geldiğinde en çok sevinenlerdenim. Fakat son dönemlerde bunun da içine etmeye başladılar. Çifte standart, forma rengine göre, takımın ismine göre, oyuncunun feryadına göre, en çok itiraz edene göre hakemi izlemeye davetler başladı. Bunu da kendimize göre benzettik. Her hafta bizim aleyhimize olmaya başlayınca içinden çıkılmaz hale gelmeye başladı. Başkan Ali Şafak Öztürk’ün son haftalarda gelen hakem ve VAR hataları hakkında kapsamlı bir basın toplantısı yapmasını bekliyorum.