Kaliteli Ayaklar, Sistem ve Skor

15 Şubat 2022 11:26

Ahmet Çolak yazdı…

Haftalardır galibiyet alamamış takım için; yazdan kalma bir gün, her ne kadar öğle saatleri olmasına rağmen uygun saat, saha zemini gayet müsait, kaliteli yeni transferleri ile yepyeni bir Antalyaspor’u izlemeye gelen çok az sayıda taraftar topluluğunun önünde oynanan maç takımımızın galibiyeti ile sonuçlandı.

Pandemi döneminden sonra erozyona uğrayan taraftar azlığına bir türlü çözüm bulunamıyor. Burada Aziz Çetin başta olmak üzere yönetim kurulu üyeleri gereken özveriyi sağlaması ve adımları atmasına rağmen bir türlü istenen seviyeyi yakalayamadık. Bilet fiyatlarındaki indirim, makul fiyat politikasının maç ayırt etmeden uygulanması, sponsor firmaların bilet desteğine karşılık bu kadar ilgisizlik araştırılmalı, en kısa vadede atılması gereken adımlar ve çözüm yolları bulunmalıdır. Özellikle son Fatih Karagümrük maçında taraftarın ne kadar çok itici güç olduğunu görmüş olduk. Bu kısır döngüden ve alt sıralardan çıkmak adına taraftara en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemden geçiyoruz.

Maça gelecek olursak; uzun bir aradan sonra ilk dakikadan itibaren rakibe basan, oyun alanının boyunu daraltıp rakibi kendi yarı alanına hapseden ve golü bulup skoru kendi lehine çevirmek isteyen bir Antalyaspor vardı. Tabii ki bütün doğruları bir arada yapınca skoru lehine çevirmek çok zor olmadı. Özellikle takıma devre arasında katılan Fernando Lucas Martins gerçekten takıma ayrı bir güç katmış. Özellikle futbol bilgisi üst düzey, çok klas, ayağını çok temiz ve iyi kullanan bir oyuncu. Takımı yönlendirmesi ve futbol aklı mükemmel bir oyuncu. Vuruş kalitesi de bir o kadar iyi ve temiz ki rakip takım kalecisi gelen şutu ancak alt doksan olarak tabir edilen yerde gördü. Elbette bir oyuncu ile sınırlı değil, diğer yapılan transferler ve son gün hediyesi Sinan Gümüş’ün de bu takıma katkı koyacağı kaçınılmaz. Fakat yeni oyuncuların tümünde antrenman ve maç eksiği çok fazla özellikle tamamına yakınının da kilo problemi var. Eğer bunları da kısa zamanda çözebilirlerse tabiri caiz ise tabanca gibi bir Antalyaspor izleriz.

Nuri Şahin üçlü defans anlayışından vazgeçtiği günden beri takımımız son 4 resmi maçında gol yemeden maçları tamamlamış oldu. Özellikle 4-1-4-1 oyun şablonu bu takım için biçilmiş kaftan. Bu sisteme döndükten sonra Antalyaspor takımı ve oyuncuları kendini bulmuş ve kalitelerini göstermiş oldular. Oyun düzeni ve sistem yerine oturmuş olunca da başarı ve galibiyetler ardı ardına gelmeye başladı.

Ligde geriye kalan maçlarda 15 veya 16 puan kadar ihtiyacımız olduğu aşikar, maç maç düşünerek rakiplere karşı oyun planı içerisinde kalarak sakin bir şekilde puanları hanemize yazdırmalıyız.