Kadro Yine Tarih Yazdı

21 Nisan 2021 07:55

Ahmet Çolak yazdı…

Kayıp maç haftaları devam ediyor. Ligin boyu kısaldıkça puan cetvelindeki takımların bir an önce kendilerini yukarı atıp rahatlayacağı son haftalara girildi. Bizim takım açısından Kayserispor maçında alınan galibiyetin değerinin oynanan son iki müsabakada ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkmış oldu. Cezalı, sakat ve hastalıkların çok fazla olduğu dönemde eksik oyuncularının da olmaması, sahada skor yapıp galibiyet almayı çok zor hale getiriyor.

Hatayspor müsabakasının ilk on beş dakikası ve ikinci yarının son on beş dakikasında göstermelik baskı yaparak maç kazanmanın imkansız olduğunu sadece televizyonlarının başındaki taraftarlarımız gördüler. Bu durumu ne kenardaki teknik direktör ne de sahadaki oyuncu grubu maalesef görmek istemediler. Maçın 20.dakikasından itibaren oyunu geriden kurma ısrarı ve bunu sürekli yapma hastalığı yüzünden rakibin stoperleri dahil tümüyle oyunun boyu yarı sahaya kadar kısaltılmış oldu. Bu oyunu oynamak için iki stoperin ve kalecinin ayaklarına çok hakim olmaları ve soğukkanlı hareket etmeleri gerekmektedir. Ayrıca elinizde tamamen devşirme bir orta saha kurgusu olursa bu oyunu oynamak, resmen intihar etmek gibidir. Nitekim böyle olunca Hatayspor takımı sürekli önde basarak Antalyaspor’un top yapmasına ve oyun kurmasına izin vermedi. İlk yarı boyunca son yarım saat adeta maç Antalyaspor yarı alanında oynanmış oldu.

Alternatif kadro ile sahada olan Antalyaspor takımı, bir de son haftalarda sahada adeta yürüyerek oynayan ve sahanın belli bölümlerinde maç içerisinde aktif dinlenme ile geçiren Podolski’nin varlığı ile sahada adeta 10 kişi mücadele ediyor. Ayrıca kaptan Hakan Özmert sakatlığını tam anlamı ile atlatamadığı için gerekli katkıyı koyamıyor. Doğukan konusuna gelince sorumluluk almak adına mevkisi olmadığı alanda gereksiz kendi etrafında dönmeler, topla dripling yapacağım derken kaybetmeleri ve pas tercihleri yine çok kötüydü. Sakatlık yaşaması, sanki onun biraz nefes alması ve kendini toparlaması için bir fırsat gibiydi. Kanat beki olan iki genç oyuncu yine yerlerini yadırgadılar ve oyun içindeki şanslarını iyi kullanamadılar. Amilton gol harici yine sahada ne yaptığı bilinmez halde oyunu tamamladı.

Antalyaspor, 2020-2021 sezonu kadrosundaki oyunculardan Süper Lig’de toplam attığı gollerin yaklaşık üçte birini kendi kalelerine gönderen Boupendza adlı oyuncuyu gündemde tuttukları için tarihe geçmiş oldular ve tekrar tarih yazdılar. Düşünün ki bir oyuncu gol krallığında attığı 21 golün 6’sını sadece bir takıma atsın ve bu takımın adı Antalyaspor olsun.

Fikstürde geriye kalan maçlardan kaç puan alınacağı, bu oyuncu topluluğunun göstereceği reaksiyon, sakatlık, cezalı ve hastalık sayılarına göre belirleyici olacaktır. Fakat şu görüntü ile sıfır çekme ihtimali bile var. Oynanan maçlarda oyuncuların rahatlığı ve amaçsızlığı yüzünden artık taraftarımız bile sezonun bir an önce bitmesi için dua eder oldu.

Bu maçta iki takım arasındaki oyuncu kalitesi, kondisyon farkı, oyunu isteme ve kazanma hırsı net bir şekilde görüldü. Eğer önümüzdeki sezonlarda kadro yapılanmasını ve derinliğini çok iyi bir şekilde yapamazsak bu tür rakiplere kaybetmek, sezonun her iki maçında her zaman olacaktır. Bunlara izin vermemek adına şimdiden gönderilecek ve yerlerine alınacak oyuncular ile görüşmeler bir an önce sonlandırılmalıdır.