Kadro Kalitesi

3 Mayıs 2021 08:57

Ahmet Çolak yazdı…

Artık ligin sonu geliyor ve tabiri caizse Antalyaspor’a gönül verenler dokuz doğuruyor. Oynadığı son 17 lig maçında sadece 2 galibiyet almış takımdan bahsediyoruz. Hiç istemesek de 2006-2007 yılında Yılmaz Vural dönemi akıllara geliyor. Takımın her ne kadar 43 puan ile hala opsiyonu elinde olsa da, çok rahat ve galesiz davranıyorlar. Oysaki futbol oyunu her şeye gebe ve her türlü saha dışı varyasyonlarına açık bir spor dalıdır. Şimdi bütün takımlar, hocaları ve taraftarları ellerine kağıt kalem alıp hesap yapmaya başladılar.

Her zaman yazdık, bu ligde hedef takım olmayacaksın. Eğer öyle olursan her türlü hesabın kitabın içinde olursun. Son oynanan maçta alınacak bir puanda dahi sıralamadaki 18. takımla fark 7 puana çıkacak ve 3 maç opsiyonumuz olacaktı. Şimdi sadece 2 maçlık bir puan farkı var ve bizim de bir BAY haftamız var.

Ligde son 3 iç saha maçını kaybetmiş olan takımımız çok önemli bir müsabakaya çıkmıştı. Hem bu seriyi hem de ligi bitirmek adına çok önemli bir maçtı. Henüz maçın başında penaltı golü ile öne geçerek adeta müsabakaya önde başlamış olduk. Fakat takım bu avantajını kalan 85 dakikaya yayamadı. Yine oyunu yarı alanında kabul etmeye başladı. Rakip çok pas yaptı, oyunun boyunu kısalttı ve takımımızı hataya zorladı. Nitekim böyle bir pozisyonda golü buldu. Maalesef gerekli enerji ve sinerji, futbolcu kardeşlerimizde yoktu. Zaten bu sezonun en büyük sıkıntısına oyun istikrarının ve bunun paralelinde oyuncu istikrarının olmaması diyebiliriz. Antalyaspor, bunun neticesinde maalesef rakibine reaksiyon gösteremedi ve üst üste iç sahada dördüncü mağlubiyetini alarak yine rekoru bırakmamış oldular.

Hoca bu maça daha alternatifli bir kadro ile çıkma fırsatı bulsa da maalesef bu oyuncu grubunun çoğu formayı ve armayı hak etmiyor. Eğer hoca gelecek sezon kalacaksa, bu kadronun yüzde yetmiş oranında değişmesi gerektiğini söyleyecektir. Başkan ve yönetim kurulu da sözleşmesi biten oyuncular ile ilgili yeni mukavele yapma istek ve arzuları varsa bir an önce bundan vazgeçmelidir. Şu an sözleşmesi biten ve devam eden oyuncuların çoğu TFF 1.Lig’de bile oynamaya yeterli olmayabilirler.

Kenarda hocanın da kafası karışıktı. Kamuoyunda otobüs çekti diye tabir edilen oyun anlayışından uzaklaşmış olduğu son 8 maçta 7. mağlubiyetini almış oldu. O günlerde çok takdir ettiğimiz defans anlayışı kayboldu. Son beş maçta yenilen gol sayısı 12, yani maç başı 2 gol ve üzeri ortalama ile oynamaya devam ediyoruz. Son kalan iki lig ve bir kupa final maçında bunlara önlem alınmazsa, çok daha fazla gol sayısını kalemizde görebiliriz.

Artık son iki lig maçında ligde sıralamamızdaki yerimizi rakiplerin birbiri ile oynayacağı maçlar ve alacağı sonuçlar belirleyecek. En kötü ihtimalle ligi 17. sırada bitirip ligde kıl payı kalmış olarak kupa finaline çıkacağız. Bu süreçte başkan, yönetim kurulu, teknik ekip ve futbolculara Allah kolaylık versin ve futbol şansı yanlarında olsun.