Jehezkel Böyle İstedi

7 Kasım 2023 10:00

Ahmet Çolak yazdı…

Son haftaların iki sıkıntılı takımını bir araya getiren müsabakanın sonucu, futbol kamuoyu tarafından en çok merak edilen maçı haline getirmişti. Yönetimsel olarak çok tartışılan, günlerce Antalya kamuoyunu meşgul eden ve geçici olarak bypass ile stabil hale getirilen Antalyaspor ile teknik adam değişikliğine gitmiş, oyuncu grubunun içinde sürekli kaos yaşayan, baskı ile yönetimsel değişiklik beklenen Beşiktaş’ın sahada alacağı sonuç sanki ev sahibinin bir adım önde olduğunu gösteriyordu.

Böyle bir ortamda başlayan müsabakada her iki takım da 4-3-2-1 düzeninde saha içi yerleşimi alınca oyun orta alanda kilitlenmiş oldu. Topa daha çok sahip olan deplasman takımı Beşiktaş oyunun hakimi gibi görünse de ilk ve net tehlikeli atağını devrenin sonunda bulup skoru yapınca stadyumdaki az sayıda taraftarı ve televizyon başındaki kendi renklerine gönül verenler rahat bir nefes aldılar. Fakat her ne kadar üstünlük Beşiktaş takımında görünse de ilk yarıda özellikle geçiş oyununda Bytyqi biraz daha dikkatli olsa ve pas tercihini yerinde kullansa sonuç biraz daha farklı olabilirdi. Onun dışında ilk 45 dakika için futbol adına çok da müspet bir şeyler söylemek mümkün olmayacaktır.

Takımlar ikinci yarıya çıkarken Beşiktaş’ta ilk yarının en etkili oyuncusu Eric Bailly’i göremeyince iştahımız açıldı. Beşiktaş takımının neredeyse defansını toplayan tek adam sahada yoktu. Stoper olmayan Necip Uysal’ın yanına yine onun gibi devşirme Zaynutdinov’un tandem olarak o bölgede oynamaya başlaması, Antalyaspor’un ekmeğine yağ sürmüş oldu.

Gerçekten inanılmaz bir ikinci 45 dakika başlangıcı izlemeye başladık. Özellikle aynı dili konuşan Safouri ve Jehezkel’in futbol dilini de senkronize etmesiyle beraber ortaya bir ziyafet çıkardılar. Bu iki oyuncunun futbol aklı gerçekten skora direkt etki etti. Özellikle gecenin adamı Jehezkel 2 gol 1 asist ile müsabakaya damga vurdu, bizlere de oldukça keyifli bir maç izlettirdi. Antalyasporlu oyuncu grubu bireysel olarak çok yetenekliler, bunu da takım oyununa yansıtınca hem rakibi aciz duruma düşürdüler hem de oyunu domine ettiler. Bu 15 dakikalık süreyi eğer rakibin isminden çekinmeden 90 dakikaya yayabilselerdi, çok daha farklı bir skora imza atabilirlerdi.

Antalyaspor’un kulübeden skora etki edecek oyuncu sayısı kısıtlı, eğer ona bir çözüm bulunursa bu şekilde seyreden maçlarda hem skor hem de oyun anlamında sonuca daha çabuk gidebiliriz. Özellikle oyunun sıkıştığı ve tıkandığı zamanlarda kulübeden gelecek katkının ne kadar önemli olduğunu dün geceki müsabakada görmüş olduk. Bununla ilgili çalışmaların devre arasında transfer döneminde ivedilikle yapılmasını tavsiye ederiz.

Son iki haftada alınan iç sahadaki altı puan beklentileri yükseltti. Teknik ekip ve oyuncu grubu bunun bilincinde olarak bundan sonraki müsabakaları hazırlanıp maç seçmeden her birine aynı ciddiyet ile hazırlanıp hem içeride hem dışarıda galip gelerek camianın ve taraftarın beklentilerini karşılamalılardır. Puan sıralamasında üst grupta bulunarak en azından Avrupa hedefini sürekli sıcak tutmalılardır.