Fırtına Akdeniz’de Dindi

A+
A-
13 Aralık 2021 08:57

Ahmet Çolak yazdı…

Gün boyu yağan sağanak yağış, ılıman olan Akdeniz ikliminde sert esen Karadeniz fırtınasını dindirdi. Maçın başlama düdüğü ile tabiri caizse Allah ne verdiyse saldıran bir Antalyaspor takımı izledik. Eğer fırsatları değerlendirebilselerdi maç 15. dakikada bitmiş olacaktı.

Nuri Şahin rakibini çok iyi analiz etmiş, ilk 45 dakika boyunca rakibin en zayıf halkaları Edgar ve Bruno Peres üzerinden atak yaptı ve sürekli hataya zorladı. Hocanın öngörüsü doğruydu fakat net bir golcü olmayışı oyunu erken koparmaya engel oldu. Özellikle rakibin iki önemli ayağı Hamsik ve Bakasetas’ı Andrea Poli ve Fredy Ribeiro ikilisi ile kilitleyen Antalyaspor, rakibine neredeyse hiç pozisyon vermedi. Bir de rakibin hocasının en güvendiği Nwakaeme sakatlık sorunu yaşayarak oyunu erken terk edince, Trabzonspor sadece duran toplardan fizik gücü yüksek oyuncuların katkısı ile gol bulma taktiğine döndü. Nitekim maçtaki buldukları tek golü de korner vuruşundan gelen yan topta güçlü ve kalın oyuncuları ile buldular.

Son haftalarda oynadığı maçlarda skor olarak geriye düşmesine rağmen oyun olarak asla pes etmeyen bir Antalyaspor takımı izliyoruz. Antalyaspor özellikle bu maçta kondisyonunu 90 dakikaya yaydı. Rakibine asla boyun eğmedi. Direncini, moral ve motivasyonunu hep üst seviyede tuttu ve oyunun her dakikasında bu maçı alacağının mesajını verdi.

Takımda herkes iki kişilik oynayıp çok koştu ve mücadele etti. Sadece muhtemelen sakatlıktan yeni çıktığı için Poli ve ilk 45 dakika saha zemininin en kötü olduğu kanadı kullanan ağırlaşan ve oyuncuyu yoran bir durum olduğu için Doğukan 65. dakikadan sonra düşmeye başladı. Açıkçası ben Poli’nin Floranus ile değişikliğini ve Bünyamin’in orta sahada Poli’nin görevini devralmasını, sağ bekte de Floranus’un devam etmesini bekledim. Tabi ki günün kahramanlarının başında olan Nuri Şahin’in kararlarına da sonuna kadar saygı duyuyorum.

Takım olarak çok iyi mücadele edilen bir günde saha içerisinde kaptan ve lider olan Veysel Sarı’nın 72. dakikada kendinden emin şekilde topu sürerek rakip yarı alanının ortalarına kadar giderek adrese teslim golün asistini yapması da ilerleyen haftalar için ekstra motivasyon olmuştur.

Uzun zaman sonra tribünlerin hatırı sayılır şekilde dolu olduğu bir futbol müsabakası izlemenin gururunu yaşadık. Burada zaman zaman yapılan transfer yanlışlarını da eleştirdiğimiz Sayın Başkan ve yönetim kurulunu uyguladıkları bilet fiyatları politikasından dolayı yürekten kutluyorum. Taraftarın bir takımın itici gücü olduğu, rakibi ve hakemleri nasıl baskı altında tuttuğunu bu maçta çok net gördük. Sezon sonuna kadar bütün maçlarda aynı uygulamanın yapılarak taraftar sayısını her maç üzerine koyarak arttırmak elzem olmuştur.

Aynı kararlılık ve ciddiyet ile devam edilerek ligin ilk yarı sonuna kadar alınacak puanların tamamına talip olunmalıdır. Yapılacak takviyeler ve yollar ayrılacak oyuncular konusunda çok titiz davranılmalıdır.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:56
23 Mayıs 2022 08:57
17 Mayıs 2022 09:55
11 Mayıs 2022 09:56
3 Mayıs 2022 09:27
26 Nisan 2022 08:57