Değerli Puan

15 Aralık 2020 08:27

Ahmet Çolak yazdı…

İki takımın da eksiklerinin çok olduğu, gerek sakatlık gerekse de Covid-19 pozitif futbolculardan ötürü maç sonucu her iki ekip tarafından merakla bekleniyordu. Özellikle rakip Sivasspor, hafta içi UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığı maçtan, ayrıca havaalanında yapılan insanlık dışı davranışlardan dolayı uzun ve yorucu yolculuktan sonra ülkemize dönebilmişti. Bu saydığımız etkenlerden ötürü karşımızda daha yorgun olabilecek bir Sivas takımı beklentisi vardı. Bunun karşılığında Antalyaspor’un sahada daha çok diri kalıp, rakibine üstünlük kurması bekleniyordu.

Maç başladıktan sonra her iki ekibin de birbirini oynatmama adına bir oyun yapısında olduğunu ve adeta birinin hata yapmasını beklediğini gördük. Sivasspor daha çok iki hızlı oyuncusu; Kayode ve Gradel üzerinden araya atılacak toplara bağlı kaldılar. Başka da bir varyasyon denemediler. Buna karşılık Ersun Yanal ısrarla oyunu geriden kurup, oyun alanının boyunu kısaltıp, rakip kaleye hızlı giderek golü bulmak adına kurulmuş oyun sistemini haftalardır denemekteydi. Yalnız bu oyun düzeninde atletik oyuncularınızın çok güçlü ve son vuruşlarının, pas yüzdesinin yüksek olması gerekmektedir. Burada Amilton ve Orgill’in tam manasıyla bu işlerini yerine getiremediklerini görmekteyiz. Devre arası dönecek olan Serdar Gürler’in bu takıma çok şeyler katacağı beklentisi, taraftarlar arasında en yüksek düzeydedir.

Takım içerisinde bu maçta kuvvet ve pas mesafesi ve şiddeti oldukça düşüktü. Eğer çok fazla yükleme yapılıyor ise bunun meyvelerini 4 veya 5 hafta sonra yiyebiliriz. Bazı oyuncular dinlenerek oynuyor, onların açıklarını kapatmak için diğer oyuncular iki katı efor sarf ediyor. O yüzden güç ve kuvvet dengesi takım içerisinde eşit şekilde dağılmıyor. Oyun devam ederken bunları net bir şekilde görebiliyoruz.

Hocanın oyun şablonu yavaş yavaş oturuyor. Birinci bölge ve ikinci bölgede sorunu çözmüş gibi görünüyoruz. Yalnız üçüncü bölgede çok büyük sıkıntı görünüyor. Gol bulmadan maçı kazanmak imkansızdır, bu oyunun meyvesi, tadı tuzu goldür. İstediğiniz kadar gol yemeyin, eğer atamazsanız puan hanenize 3 yazdırmanız mümkün değildir.

Ersun Yanal bu ligin en elit teknik adamlarındandır. Muhtemelen oyunu forse edecek, daha istekli, ısıran ve göze hoş gelen futbolu takımına oynatacaktır. İnşallah sakatlıktan çıkan oyuncuların idman ve maç eksiği bir an önce kapatılıp takım içerisindeki rekabet ortamını yükseltilir.

Bu ligde alınan her puan değerlidir. Özellikle rakibin olan takımlara kaybetmemek önemlidir. Takımın kazanmayı alışkanlık haline getirmesi ve seri galibiyetler ile puan cetvelinde üst sıralara tırmanması taraftarların en büyük beklentisidir.