Çok Değerli Galibiyet

8 Mart 2022 11:57

Ahmet Çolak yazdı…

Lig yarışının son dönemecine girerken her iki takım için çok kritik bir müsabakaya tanık olmak için stadyumdaki yerimizi aldık. Bir yandan galibiyet alarak alt sıralar ile bağını kopartmak isteyen Antalyaspor ve mağlubiyet almadan sıralamada ligin dibine doğru gitmek istemeyen Sivasspor müsabakasında beklenildiği gibi bir mücadeleye tanık olduk.

Son haftaların formda ekibi Antalyaspor müsabakaya iyi başlayan taraftı. Konuk ekibin kaybetmek için geldiği ilk dakikalardan belli oldu. Rıza Çalımbay’ın yönettiği takımlar önce kaybetmemek, nasıl olsa bir gol bulabilirsem istediğimi alırım mantığının her zaman ön plana çıktığı maçlar oynuyorlar. Tabii ki burada yardımcısı Bülent Hoca’nın faktörü de önemli, her ne kadar ön planda Rıza Hoca varsa da Bülent Hoca, Sivas takımının yüzde ellisinden fazlasına hükmediyor.

Sivasspor ilk kırk beş dakika boyuncu hücumu neredeyse hiç düşünmedi. Oyun formatı 6-3-1 gibi dizilişte devam etti. Topu Antalyaspor takımına vererek oyunu kendi yarı alanlarında beklediler. Nitekim bunda da oldukça başarılı oldular, takımımız rakip defansı aşmakta çok zorluk çekti. Futbolu uzun zamanlardan beri izleyenlerin ve tabii ki de bizlerin aklına ilk gelen golün duran toplar veya penaltı atışından geleceği şeklinde zihnimizde oluştu. Tabii ki bunun içinde sahada yaratıcı ve kaliteli ayaklara ihtiyacı olduğu aşikar. İşte tam bu manada hem de tam dakikasında Fernando Lucas Martins sahneye çıktı ve raket gibi kullandığı ayağı ile tabiri caizse eliyle doksana bırakır gibi topu ağlara gönderdi. Bir nevi çilingir vazifesi göstermiş oldu. Bu denli katı bir savunma başka türlü açılmazdı. Bir de böyle devrenin son dakikalarında yenilen gol ile araya gitmek, rakip takımın gardını düşüren en büyük etken oldu.

Müsabakanın ikinci devresinde kaybedecek bir şeyi kalmayan konuk ekip daha çok çıkmaya başladı. Tam istediğimiz oyun sistemini yakalamışız derken, takım sıralamadaki bulunduğu konum itibari ile skoru koruma isteğine girince özellikle son 20 dakika çok baskı yedik. Her ne kadar rakibin baskılı gibi göründüğü dakikalar olsa bile sadece Pedro Henrique’nin pozisyonu dışında net gol şansı tanımadık. Takım savunması son haftalarda iyice oturdu, artık çok zor gol yiyen takım haline geldik. Futbolun bütün doğrularını yapınca sonuçları ve puanları toparlamaya başladık. Takımımızın oynadığı oyun, mücadele gücü ve kondisyon anlamında her hafta üzerine koyarak gittiğini memnuniyetle görmekteyiz.

Lig yarışının boyu kısaldıkça alınan her puan veya puanların değeri bir kat daha artıyor. Puan cetvelinde her ne kadar rahatladığımız görünse de üç puanlık sistemde çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü seri yakalayan takımlar bir anda üst sıralara tırmanabiliyorlar.