Bildiğiniz Gibi Devam

10 Nisan 2023 12:00

Ahmet Çolak yazdı…

Yaklaşık yirmi günlük aranın ardından yıllardır süregelen rekabetin yaşandığı iki komşu ilin müsabakasından dengeli oyun sonucu beraberlik çıktı.

Çok enteresan bir futbol sezonu izliyoruz. Dünya Kupası’nın iklim sebebi ile tarih değişikliği, doğal afetlerden dolayı verilen ara, ligden çekilen ekipler ile oynanmayan maçlar derken 2022-2023 sezonu gerçekten futbola konsantre olamadığımız bir dönemi bize yaşatıyor. Bir de buna Antalyaspor takımının istikrarsız gidişatını eklersek gerçekten çekilmez sezonu tamamlamaya doğru gidiyoruz.

Bir türlü istediği sonuçları alamayan ve tehlikeli bölgeden dışarıya kendisini atamayan ekibimiz için, bu senenin istikrarsız ve bir o kadar da istediği sonuçları alamayan ekibi Konyaspor karşısında çıkış maçı olarak gördüğü müsabakadan istediği sonucu alamadan evine dönmüş oldu. Maçın ilk kırk beş dakikalık bölümünde dengeli bir oyun vardı. Topa daha çok sahip olan, pas trafiğini iyi ayarlayan ve oyunun kontrolünü elinde bulunduran Antalyaspor takımı, bir anlık konsantrasyon eksikliğinden kendi ceza sahası içinde kalabalık savunmaya rağmen rakibine üç kez topa vurma şansını verince kalesinde golü görmüş oldu. Çabuk toparlanan ve kanatları biraz daha kullanarak rakibin üzerine giden takımımız, Amerikalı golcüsü Haji Wright’ın üçüncü kafa topu denemesinde ve tam dakikasında golü bularak soyunma odasına girmiş oldu.

Müsabakanın ikinci kırk beş dakikasında daha kontrollü oyunu tercih eden Antalyaspor takımı bir puan ile yetinmiş oldu. Ligin kalan maçlarında bu şekilde devam edilirse deplasman galibiyeti görmeden ligi bitirebileceğimizi düşünüyorum. Ancak iç saha maçlarında alınacak başarılı sonuçlar ligin sonunda yerimizi belirleyecektir.

Takımımızın genel olarak diri ve mücadeleci bir oyun sergilediği müsabakada, aksayan yönlerimizi iki kanat forvet Sam Larsson ve Ndao ile birlikte Bünyamin Balcı olarak söyleyebiliriz. Larsson saman alevi gibi parlayan bir dönemden sonra verimlilik sağlayamıyor. Ndao ise tam bir hayal kırıklığı. Bal yapmaz arı misali sahada varlığı yokluğu belli değil. Şu an kapasitesinin yüzde yirmi beşini ancak kullanıyordur. Bünyamin’e gelince maç günü psikolojisine bağlı, iyi başladığı maçları öyle götürüyor. Bir de kötü dönemine gelirse sahada durduğu yeri bile unutuyor. Konyaspor müsabakası da Bünyamin açısından kötü oynadığı maçlar sınıfına girmiştir. İlk geldiği günden bu yana yazıyor ve söylüyorum kalemiz Helton Leite cepheden çok iyi fakat yan top ve ayakları hiç güven vermiyor. Bir de biz bunları görürken haftanın en az beş günü antrenman yapan arkadaşları bunları görmüyor mu? Başta Bünyamin olmak üzere bu adama rakip baskı yaparken geri pas vermek intihar gibi bir şeydir. Bunun başka mantıklı açıklaması olmaz.

Çiçeği burnunda yeni başkanın basın mensupları ile yaptığı sohbet toplantısında kulübün borcunun 500 milyon TL’nin üzerinde olduğunu belirtmesi camiada şok etkisi yarattı. Israrla soruyorum bu kadar borcu nasıl yaptınız, hangi oyuncuya kaç para verdiniz, hep övünerek tarihin en iyi sponsorluk gelirini nerelere harcadınız? Gerçekten ibretlik bir senaryo izliyoruz. Sezon sonu yapılacak A.Ş. Mali Genel Kurulu’nda bilançoları görünce daha net fikir sahibi olacağız. Bu kriz sürecini yeni başkan Sabri Gülel’in nasıl sürdüreceğini merakla bekliyoruz.