Röportaj: Yılmaz Yıldız

SadeceAntalyaspor ailesi olarak, Antalyaspor tribünlerinin sevilen isimlerinden Yılmaz Yıldız ile röportaj gerçekleştirdik …

Röportaj: Yılmaz Yıldız
30 Ekim 2015 09:30
A+
A-

SadeceAntalyaspor ailesi olarak, Antalyaspor tribünlerinin sevilen isimlerinden Yılmaz Yıldız ile röportaj gerçekleştirdik. Röportaj için Yılmaz Yıldız ve Grup 1966 ailesine teşekkür ederiz.



Öncelikle Grup 1966’nın kuruluşu ile başlayalım röportajımıza. “Grup 1966” ismi nasıl doğdu? 

Grup 1966, yıllar öncesinde tribünlerin fikir ayrılığı sebebiyle doğan bir gruptur. Antalya tribünlerindeki görüş ayrılıkları nedeniyle resmi dernekler ve gruplar, bu sebepten ötürü ayrılmıştır.

 

Yılmaz Yıldız kimdir? Antalyaspor ile tanışması nasıl olmuştur?

Yılmaz Yıldız’ı kendim tarif edemem. Antalya şehrinde ve Antalya tribünlerinde yaşayan birçok insan bu sorunuzun cevabını en güzel şekilde verebilir diye düşünüyorum. İnsanlar kendini anlatmakla sevgiyi, saygıyı yaşayamazlar. Birlik ve beraberlik dediğimiz kavram, ağabeylik ve kardeşlik paylaşımlarından geçer.

Antalyaspor ile tanışmam ise 1985 yılında Manavgatlı iş arkadaşlarımın hafta sonu Antalyaspor-Karşıyaka maçına gidecekleri gün beni de aralarında görmek ve Antalyaspor’u desteklememi istemeleriyle oldu. Futbola olan ilgim nedeniyle de 1985 yılında tribün hayatım başlamış oldu.

Grup 1966

Antalyaspor sevgisi, Yılmaz Yıldız’da nasıl bir yer etmektedir?

Antalyaspor sevgisi benim için yaşam tarzı ve memleket meselesidir.

 

Grup 1966, Yılmaz Yıldız için ne ifade etmektedir?

Grup 1966, Yılmaz Yıldız için ve gelecek nesiller için Antalyasporlulara bir duruş, bir sevgi, bir saygı ifade etmektedir. Yılmaz Yıldız, Antalyaspor ile bütünleşmiş bir olgudur.

 

Yılmaz Yıldız’ın Antalyaspor tribün faaliyetlerine atılması nasıl olmuştur?

1985 yılında başlayıp o süreden sonra hiçbir maçı kaçırmadan, her maç öncesi asılan bayrakları taşıyarak, gerektiği yerde davul çalarak bütün iç ve dış maçlarda aktif olarak sorumluluk alarak devam ettim. Tribünlere bu şekilde emek harcadım.

 

Antalyaspor tribünlerinin Grup 1966’ya yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Grup 1966, Antalyaspor tribünlerine göre parmakla gösterilen, gıptayla bakılan, Antalyaspor sevgisinin tribünlere aşılandığı, maçlara girilmediği zaman eksikliğinin hissedildiği bir gruptur. Bu takdir de Antalyaspor tribünlerinindir.

 

Sizce Passolig uygulaması Antalyaspor tribünlerini ne kadar etkiledi? Passolig’in size göre eksileri ve artıları nelerdir?

Passolig, Antalyaspor ve Türkiye’deki tribün gruplarını ve taraftarları seyirci sayısı yönünden derinden yaralamıştır. Altyapısı olmayan bir uygulamadır. Taraftarlara dayatmalarla bu uygulama mecbur kılınmıştır.

Bugüne kadar en faydalı yönü ise tribünlerde karaborsa ve kaçakçılığı önlemesi olmuştur. İnsanların kendine ait kartlarının olmasıyla tribün olayları ve diğer sorunları, daha çabuk çözüme kavuşmaktadır.

 

Antalyaspor’un bu seneki transfer politikasını nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye’de ve dünyada ses getiren Samuel Eto’o gibi bir dünya yıldızının transferi, Antalyaspor açısından büyük bir başarıdır. Transferlerin genelini beğenmekteyim. Lazarevic gibi transferlerin de Türk futboluna katkı sağladığını düşünüyorum. Bilhassa Samuel Eto’o transferinin dünya basınında yedinci sekizinci sıraya gelmesi, Antalya ve Antalyaspor için büyük bir reklam kaynağıdır.

Yılmaz Yıldız Röportajı #1

Antalyaspor’un bu sezon başladığı ve önümüzdeki dönemlerde de devam ettirmeyi düşündüğü “yıldız oyuncu transferi” projesinin ilk ayağı Samuel Eto’o oldu. Sizce bu ve önümüzdeki dönem içerisinde yapılacak ya da yapılması planlanan projeler tutacak mı?

Bu politikanın tutacaktır. Antalyaspor’un ligde ilk yarıda başarılı olmasından sonra bir yıldız transferi daha Antalyaspor’a kazandırılacak. Bunun da olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Antalyaspor ve Antalya şehri markalaşmak istiyorsa bunun için yıldız oyuncu transferleri de gerekmektedir.

 

Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer’i nasıl değerlendirirsiniz?

Gültekin Gencer’i aşağı yukarı otuz yıldır tanırım. Kendi şirketler grubunda yıllarca ağabeyi ile kendisi Antalyaspor’a maddi ve manevi katkı sağlamıştır. Bu olgu, Antalyaspor’da yönetimde olmadan önce de bu şekildeydi, şu anda da böyle.

 

Yurtdışındaki takımlara göre baktığımızda Antalyaspor tribün ya da tribün gruplarının Antalyaspor camiasına sözü ne derece geçmektedir?

Bu konu aslında tartışılır. Orada yaşamadığımız için bilmiyoruz. Gördüğümüz, bildiğimiz kadarıyla yurt dışındaki ortam bizim burada olduğu gibi olamaz. Bunun sebebi de her şeyin ekonomiye bağlı olmasıdır. Oradaki taraftar gruplarının toplu organizasyonları bulunuyor ve onlar bu organizasyonlarda da faaliyet gösteriyorlar. Yurtdışındaki taraftar grupları her zaman daha ön plandadır.

 

Yaklaşık 3 gün sonra Antalyaspor, yeni stadyumunda Beşiktaş karşısına çıkacak. Yeni stadyum, Antalyaspor’un çehresini nasıl değiştirecek?

Antalya Arena Stadyumu,  Antalyaspor taraftarının yıllarca kurduğu hayaldi. Bu hayalin Antalyaspor- Beşiktaş maçında gerçekleşmesi bizi dünyanın en mutlu insanı yapıyor. Heyecanımız sınırsız ve dorukta. Yeni stadın açılışıyla beraber sürprizlerimiz olacak. Tüm Türkiye’ye örnek olacak bir taraftar topluluğunu yeni stadyumda hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Ayrıca yeni stat, Antalya ve Antalya şehrimizin ekonomisine katkı sağlayacaktır.  Bunun yanı sıra Antalyaspor alt yapısının Kepez’in üstünde seneye bitmesiyle beraber Antalyaspor çok rahatlayacak. Burada emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara Antalyaspor taraftarı adına teşekkür etmek istiyorum.

yyr2

Antalyaspor’un store konusunda kendini yeni yeni geliştirmeye başladığı ve halen yolun başında olduğu bilinen bir gerçek. Grup 1966 ise kendi ürünlerini çıkartan bir taraftar grubu. Bu konuda nasıl bir faaliyet yürütmektesiniz?

Grup 1966 olarak bu yıl resmi dernek oluşumuzdan ötürü çıkardığımız ürünlerde daha sonra sıkıntı yaşamamak adına Grup 1966 isminin patentini resmen almış bulunmaktayız. Amacımız, ilerleyen yıllarda marka haline gelen grubumuzun hiçbir kurum ve kuruluş tarafından kullanılmamasıdır. Ürünlerimiz Antalyaspor taraftarları tarafından da takdirle karşılanıyor. İlerleyen yıllarda hedefimiz Grup 1966 Store’u faaliyete geçirmektir.

Antalyaspor’umuzun store anlayışına gelirsek,  yıllardır taraftara hitap etmeyen ürünler çıkmaktadır. Ayrıca kalite ve güzellik açısından iyi değildir. Gerektiği takdirde kulübümüzle ortak hareket ederek, ürünlerimizi paylaşabiliriz.

 

Yaklaşık üç ay önce Vakıf ve Dernek’ten Grup 1966’ya Antalyaspor ismini izinsiz kullandığınız ve buradan haksız gelir elde ettiğiniz suçlaması yöneltilmişti ve siz de takipçisi olacağınızı belirtmiştiniz. Bu konuda grup ve kulüp arasında bir uzlaşı sağlanabildi mi?

Evet uzlaşı sağlandı. Kulübümüzün almış olduğu her türlü karara saygımız sonsuzdur. Buradaki açıklama, bizlerden ziyade daha çok ürünler ve bayraklarda logonun izinsiz kullanımı üzerine alınan karardır. Bizler de dahil olmak üzere çıkardığımız ürünün üzerinde Antalyaspor logosu kullandığımızda bunu kulübümüze “Store Bedeli” adı altında ödemekteyiz. Resmi evraklar elimizde mevcuttur. Elimizden geldiği kadar kulübümüze katkı sağlamaktadır. Yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Sezon öncesi “Depremden Doğan Kardeşlik”e yönelik Kocaelispor taraftarlarının Antalyaspor taraftar gruplarına yönelik bir tepkisi olmuştu. Bu tepkiyi nasıl yorumluyorsunuz?

Tepkide haklı oldukları yerler muhakkak vardır. İki kulübün başkanlarının görüşmeleri neticesinde bazı pürüzler olduğunu duyduk. Bizler de araştırdık. Bize söylenen şey, Antalyaspor’un İzmit’te kamp yeri istemesi sonucunda çıkan bir problemden ötürü problem yaşandığıdır.

Kocaeli tribün grupları başkanları, bizim Kocaelispor’a sahip çıkmadığımızı ve bu konuda kulüp aleyhine bir açıklama yapmadığımızı sosyal medya ve telefon aracılığıyla tarafımıza bildirmişlerdir. Kardeşliğin bitmesiyle ilgili açıklamayı Hodrimeydan grubu başkanı Özgür Taşkıran yapmıştır. Bu açıklama Antalyaspor tribünleri tarafından üzüntüyle karşılanmıştır.

Bizim grup ve dernek olarak herhangi bir açıklama yapmama sebebimiz, bu kardeşliğin bitip bitmemesini kendi aramızda değerlendirmemizdendir. Dostluk ve kardeşlik, şehrin tüm taraftarlarını kapsayan bir olgudur. Bizlerle kardeşliğin bitmesini açıklayan Özgür Taşkıran, 07 Gençlik ile kardeşliğin devam edeceğini belirtmiştir. Kardeşlikte ayrımcılık olmaz. Bizim yıllar önce bu kardeşliği nasıl kurduğumuzu herkes bilmektedir. Takdiri Antalyaspor ve Kocaelispor taraftarlarına bırakmaktayız.

 

Grup 1966 olarak Antalyaspor’un diğer taraftar grupları olan Red Soldiers ve 07 Gençlik ile aranız nasıl? Bu iki grup için sizden bir değerlendirme alabilir miyiz?

Hepimiz aynı rengin, aynı şehrin, aynı takımın taraftarlarıyız. Anlaşmazlıklar, sorunlar genelde her ilin tribün gruplarında olabilir. Önemli olan Antalyaspor çatısı altında birleşebilmemizdir. Antalyaspor tribünlerinde bizlerin diğer gruplara yaklaşımını herkes çok iyi bilir. Bizler Grup 1966 olarak her zaman diğer gruplarla Antalyaspor noktasında birlik ve beraberlik çerçevesinde hareket etmek taraftarıyız.

yyr3

Tribün lideri olduğunuz için sormakta beis görmüyorum, seçimler yaklaşırken herhangi bir partinin taraftar grubuna yönelik ziyaretleri oluyor mu? Bugüne dek herhangi bir partiden “Taraftar Grubu olarak partimize oy verin” şeklinde bir teklif aldınız mı?

Grup 1966, kalabalık bir kitleye sahip olduğu için her seçim öncesi bütün partiler derneğimizi ziyaret ederler ve destek beklediklerini bizzat söylerler. Bizler de misafirperverliğimizi göstererek tek siyasetimizin Antalyaspor olduğunu kendilerine iletiriz. Grubumuz içerisinde her partiden taraftar mevcuttur. Amacımız, Antalyaspor’u tek siyaset yapmak ve taraftarlarımızın siyasi görüşlerini tribüne karıştırmadan her özgür birey gibi diledikleri partiyi desteklemeleridir.

 

Röportajımızın sonuna gelirken sizin için şu kelimeler ne ifade ediyor? Tek kelime ile açıklayabilir misiniz?

Antalyaspor      : Sadakat
Taraftar              :
Haykırış
Yeni Stadyum   : Umut
Deplasman        : Ömür

 

Bu keyifli röportaj için SadeceAntalyaspor.com Ailesi adına teşekkür ederiz. Son olarak, bizler aracılığıyla Antalyaspor taraftarlarına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Birlik beraberlik sevgi ve saygının Antalyaspor sevgisiyle büyüdüğü nesiller görmek dileğiyle… Elbet bir gün Antalyaspor!

 

Yılmaz Yıldız Röportaj #4


 

RÖPORTAJ    : Seda Mucan
FOTOĞRAF    : Sedat Ateşçi
DÜZENLEME: Eda Genç

* Bu röportaj, 23 Ekim 2015 tarihinde yapılmıştır.