Röportaj: Ahmet Özel

SadeceAntalyaspor.com – Ahmet Özel Röportajı…

Röportaj: Ahmet Özel
25 Temmuz 2019 12:00

2018 yılının kasım ayında kurulan Antalyaspor Espor Takımı, dijital platformda Antalyaspor’un adını başarıyla taşımaya devam ediyor.

SadeceAntalyaspor.com olarak kurulduğu günden bu yana aldığı başarılı sonuçlarla dikkat çeken Antalyaspor Espor Takımımızın Menajeri Ahmet Özel ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


Öncelikle sizi tanıyalım, Ahmet Özel kimdir?

18 Mayıs 1982 tarihinde İstanbul’da doğdum ve burada büyüdüm. 17 yaşından sonra ailemle birlikte Antalya’ya yerleştik. Yaklaşık yirmi yıldır Antalya’da yaşıyorum, artık Antalyalı diyebilirim kendime.

Evliyim, 3.5 yaşında bir kızım var. Antalyaspor tarafında da tabii ki tanıdıklarım vardı bende yıllardır burada olduğum ve futbolu da sevdiğim için Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda okudum. Aynı zamanda oyun tutkunu birisiyim. Bu durum, biraz babamdan geliyor. Babam da çok meraklıdır, ben de kendimi bildim bileli oyun oynarım. Eskiden Half-Life, Counter-Strike gibi farklı oyunlarda uluslararası turnuvalara katılmıştım ve buralarda derecelerim var. Ondan sonra FIFA’ya başladık. 4-5 yıldır FIFA oynuyorum. 

Antalyaspor Espor Takımı nasıl ortaya çıktı? Bize bundan bahsedebilir misiniz?

Şimdi bu proje başladığı zaman öncelikle ben Emre Önen üzerinden Antalyaspor ile irtibata geçtim. Projeden bahsettim. Antalyaspor ismini aldığımız takdirde kulüp anlamında neler yapabileceğimiz ve neler getirebileceğimizi anlattım. Çünkü e-spor süreci dijital platformlarda çok büyüyor. Buna öncü olarak girdiğimizde ileride bize ne gibi artılar oluşturabileceğini aktardım. Sağ olsun, Başkanımız Ali Şafak Öztürk ve Emre Bey bu konuda çok pozitif bir bakış açısına sahiplerdi. Her zaman destek verdiler. Sürecimiz bu şekilde başladı. Ben güzel bir sunum gerçekleştirdim. Kulübe ilk sezonumuzda en azından ilk üçte olacağımızın garantisini verdim. Hatta başkanımızın bunla alakalı bir röportajı vardı, orada kendi de söyledi. İlk yılımızda şampiyonluğun gelmesi ayrı bir hava kattı ve ayrı bir motive etti bizi. 

İki sezonda gelen ikisi VPG Türkiye 1. Ligi, biri Türkiye Espor Futbol 1. Ligi olmak üzere üç şampiyonluk… Başarınızın sırrı nedir?

Yani aslında sadece dijital platform üzerinden konuşmuyorum. Bence başarının sırrı bir ekip olabilmek, takım olabilmekten geçiyor. Bu iş hayatında dahi böyledir. Biz şu an Antalyaspor Espor bünyesinde abi-kardeş gibiyiz. Tabii ki çalışmak da çok önemli. Biz buna çok önem veriyoruz. Haftanın dört günü en az üç saat antrenmanlarımız oluyor. Bu başarının en büyük formülü bana kalırsa birlik ve beraberliktir. Bizim bunu iyi başardığımızı düşünüyoruz. Takım içerisinde zaman zaman sistemle alakalı, oyuncu profili ile alakalı anlaşmazlıklar da yaşayabiliyoruz, bu da çok kamçılıyor bizi. 

Çoğu oyuncunun aklında olan bir soru, e-spor alanında sözleşmeler nasıl yapılıyor? 

Bu sektör profesyonelleşiyor. Kulüpler de takımlarından ve oyuncularından belli bir beklentide oluyorlar. Haliyle sözleşmeler artık ön plana çıkmaya başladı. Şu an bunu Antalyaspor haricinde İstanbul Başakşehir Esports da yapıyor. Oyuncularımızla sözleşmeler yapıyoruz, sözleşme şartları ve içeriği değişkenlik gösteriyor. Bu sözleşmeler iki tarafı da zor durumda bırakacak sözleşmeler değil. Biliyorsunuz, çok fazla takım var. Bu takımlarında menajerleri var. Benim ve kulübümün bundaki en büyük amacı sezon ortasında oyuncuların akıllarının çelinmesinin önüne geçmektir. Oyuncuların sözleşmeleri devam ettiği müddetçe reel hayatta futbolda olduğu gibi transferleri için öncelikle kulübüyle görüşülmesi gerekecek, daha sonra oyuncu ile görüşülebilecek. 

Antalyaspor Espor Takımı olarak bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Antalyaspor Kulübü bana Antalyaspor Espor menajerliği misyonunu yükledikten sonra, benim farklı fikirlerim de var, bunları kulüple de paylaştım. Ama kulübümüzün öncelikli olarak bizden başarı bekledikleri branş, FIFA branşı. Çünkü Başkanımız Ali Şafak Öztürk olsun, Servet Bey olsun, yöneticilerimiz olsun futbola çok önem veriyorlar.

Zaten şu an FIFA sürecine baktığımız zaman sadece Antalyaspor tarafından söylemiyorum, emekleyen bir bebek. Diğer e-spor platformları kadar büyümüş durumda değil. Ama çok hızlı gelişiyor. Özellikle son iki yıl içerisinde ciddi bir ivme kazandı. Farklı branşlarda farklı fikirlerimiz var. Bunun haricinde zaten geçen sene NBA takımımız vardı, orada da yine bir şampiyonluk getirdik. Onun haricinde MMOFPS oyunu olan Zula’ya girme çalışmaları yapıyoruz. Counter-Strike: Global Offensive, PUBG Mobile gibi alanların planlaması yapılıyor. Ama bunlar hemen oluşacak branşlar değil çünkü biz bu tarz branşlara sadece girmek için girmeyi değil, başarı elde etmek için girme çalışmaları yapıyoruz. Hedeflerimiz bu doğrultuda. Ama şu an için hem kulübümüz hem de bizim tarafımızdan FIFA’ya odaklanmış durumdayız. 

Dokuz ayda iki farklı ligde alınan üç şampiyonluk… Önümüzdeki sezon için liglerdeki hedefiniz nedir? 

Bizi yakından takip edenlerin de bileceği gibi iki senedir VPG Türkiye Ligi’nde devam eden bir mücadelemiz var. İlk girdiğimiz  yıl ve bu sezon iki yıl üst üste şampiyon olduk. VPG aslında İngiltere menşeli köklü bir organizasyon. Şu an 110 ülkede aktif ligleri var. Bunun haricinde Türkiye, Almanya, İngiltere, Norveç, İspanya, İtalya gibi büyük ülkelerde de bu organizasyon FIFA Pro Club nezdinde devam ediyor. Biz bunun haricinde geçen sene VPG Avrupa Kupası’nda uluslararası takımların yer aldığı organizasyonda finalde tatsız bir şekilde elendik. Bahanelerin arkasına sığınmayı sevmiyoruz ama bir internet problemi yaşadık bu yüzden finalde hiç istemediğimiz bir mağlubiyetle o maçımızı kaybettik. Ama VPG’de adımızdan özellikle Avrupa tarafında; İngiltere’de, İrlanda’da söz ettirdik. Antalyaspor ismi çok fazla konuşuluyor. Bunun haricinde bu sene demo lig olarak yapılan, FIFA 20’de çok büyük bir organizasyonla Pro Club’a  “merhaba” diyecek Türkiye Espor Futbol Ligi başlıyor. Bizim imajımız için çok büyük bir lig olduğunu düşünüyoruz. Büyük sponsorlar, aynı zamanda büyük para ödülleri ve büyük futbol takımlarının mücadele edeceği bir lig. Şu an için resmi olarak Antalyaspor haricinde imza atan Trabzonspor, Gençlerbirliği, Ankaragücü, Sakaryaspor ve diğer büyük e-spor takımları bu ligdeler. Bu iki ligde başarı hedefliyoruz ve başaracağımıza da inanıyoruz. 

Son olarak E-spor ile ilgilenen ve e-spora merak saran genç arkadaşlara neler söylemek istersiniz?

Şimdi herkes yaş ayırt etmeksizin oyun oynuyor, oyun oynamayı seviyor. Ama e-spor artık bir meslek haline gelmeye başladı. Bu işten çok ciddi paralar kazanan ve hayatını bu şekilde devam ettiren insanlar var. Bu çocuklar çok genç çocuklar. Ben şöyle bakıyorum; oyun oynamayı, futbol, avukatlık ya da başka bir meslek gibi bir sınıfa sokmuyorum. Bir şeyden keyif alarak yaparsan, onda başarılı olursun. E-spor süreci de bu şekilde gelişiyor. Gençlere şunu söyleyebilirim, eğitim bir yere kadar çok önemli. Oyunu eğitimin önüne koymayın. Oyun, eğitiminizin önüne geçmesin. Böyle bir şartımız yok ama takımımızda oynayan tüm oyuncular üniversite mezunu. Genelde hepsinin İngilizcesi olan, kendi eğitimlerini bir noktaya kadar getirmiş, farklı mesleklerde çalışan, aynı zamanda e-sporda da bir kariyer yapmayı düşünen kişiler. E-spor çok güzel bir hedef ama bunun haricinde gerçek dünyada yaşıyoruz, bazı şeyleri de düşünerek hareket etmek gerekiyor.


RÖPORTAJ: Çağan KALKAN
FOTOĞRAF: Deniz AYDIN

Bu röportaj 19 Temmuz 2019 tarihinde yapılmıştır.