Yunanistan Gibi

2-0 dahi öne geçse maçı verecek bir Antalyaspor vardı Trabzon deplasmanında…

Yunanistan Gibi
9 Nisan 2019 08:29

Yunanistan 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı defansif oyunla kazandı. O günden bu yana yani tam 15 senedir profesyonel liglerde bu süpriz başarıdan etkilenerek, defans yapılarak da maç kazanılabildiği görüşü hakim. Tabi katılmamak elde değil. Defans yapılarak maç kazanılabilir mi? Evet. Fakat fazla abartmamak, doğruları yapmak kaydıyla.

Antalyaspor, Trabzonspor maçında defans yapıp, kazandığı toplarla hızlı hücuma çıkma düşüncesiyle sahadaydı. Güzel bir düşünce, anlamaya çalışıyorum. Fakat bu oyunu oynarken biraz daha cesaretli olunmalı. Kısaca top istenmeli, yüzde 70 karşı tarafta kalan top ne zaman sana geçse o yüzde 30’u iştahla oynamalısın ki sonuç alabilesin. Yunanistan’ın farkı buydu. Topu kazandıkları an cesaretli, isteklilerdi. Bu açlık ve iştah sonuç getiriyordu. Orta saha geçişlerini yapıyor, bekler çıkıyor, santrfor duvar oluyordu. Peki Antalyasporlu oyuncular? Bunların hiçbirini yapmadılar.

Puan alma istediğinden yoksun, beklerin çalışmadığı, orta sahanın defansın içine girip yok olduğu, iki pasın doğru yapılmadığı, kısaca 2-0 dahi öne geçse maçı verecek bir Antalyaspor vardı Trabzon deplasmanında. Onun için fazla bir şey söylemeye, bireysel oyuncu eleştirmeye gerek yok.

Bu sezon istikrarsızlık sezonu, alıştık. Önümüzdeki maça bakacağız.