Yabancı mı Yoksa Yancı mı?

Hakan Aydın yazdı…

Yabancı mı Yoksa Yancı mı?
8 Ağustos 2019 08:28

Sevgili renktaşlar, hepimizin bir kahve kültürü vardır. Özellikle biz erkekler için okey, hayatında önemli bir yer tutar.

Liglerin başlamasına kısa bir süre kala yine yabancı kuralı tartışmaları alevlendi. Fayda sağlayan yabancıya kimse ‘hayır’ diyemez. Fakat ülkeye yiyip, içip, keyfini çıkarıp, cebini doldurmaya gelen yabancı uyruklu futbolcuları ben kahvede okey oynarken oturan yancılara benzetiyorum. Yiyip, içip, keyfini çıkarıp hesabı ödemeden kalkan yancılar gibi hesap hem kulüplere hem de ülke futboluna kalıyor. Artık hesabı ödeyecek para da kalmadı.

Geçen sezon Antalya’da oynanan Antalyaspor-Göztepe kupa maçı sonrası ulusal bir radyo kanalına bağlanmıştım. Program sunucusu ve konuğunun tartıştığı konu yabancı kuralı idi. Bir dinleyici olarak bende kendi görüşümü belirttim. Türkiye Kupası’nda yabancı sınırlaması getirilmesi gerektiğini dile getirmiştim. Kupada en faza üç yabancı oyuncu oynatıp, kadronun kalanı Türk oyunculardan kurulursa, en azından oynamayan Türk oyuncuların kendini gösterebileceğini dile getirmiştim. İlk başta fikir çok hoşlarına gitmiş ama sonra kupanın izlenebilirliği düşer diye itiraz etmişlerdi. Bunun üzerine bende “Şu an maçtan geliyorum. Tribünde toplasanız 3000 kişi vardı. Bu durum, ülkenin her yerinde az çok böyle” deyince fikrim onlara da mantıklı gelmişti. Bu konuşmalardan üç ay sonra da Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, yapacakları toplantıda kupada yabancı sınırlamasını tartışacaklarını söylemişti. 

Eğer böyle bir kural getirilirse, en azından yedek bekleyen ve kadroya giremeyen gençlere de bir şans verilir. Şifresiz olarak yayınlanan maçlarda genç oyuncular da kendilerini gösterebilir. Bu genç yeteneklerin ligde de kendilerini gösterebilmeleri ve oynayabilmeleri için yabancı sınırı getirmeden bu şekilde cazip bir hak getirilebilir.

Şöyle ki, bugün Süper Lig’de galip gelen takım yaklaşık 3 Milyon TL, berabere kalan takımlar ise 1.5 Milyon TL gibi yüklü miktarda pay almakta. Bunu daha da geliştirebiliriz. Bence kulüplerin altyapısında yetişen ve 21 yaşına kadar olan futbolcular için o takımın o maçta galip geldiğine ya da mağlup olduğuna bakılmadan 300 bin TL gibi teşvik parası verilebilir. Böylece hem bu durum kulüplere ekstra bir gelir getirir hem de Türk futbolu ve Türk futbolcusunun önü açılır. Yalnız burada suistimallerin önüne geçmek adına en az 70 dakika sahada kalma gibi kurallar getirilebilir. Yoksa yabancılar gelir, yer, içer, hesabı ödemeden giderler. Hesap ise bizim kulüplere kalır. 

Son sözüm, yabancılar yancı olmasın. Oyuncu olsun ve hesabı birlikte ödeyelim.