Süreç Başladı

Levent Sağlam yazdı…

Süreç Başladı
20 Ekim 2020 08:26

Milli aradan sonraki ilk maçımızın kendi sahamızda olması, avantajdı. Zira milli arada eksiklerimizi tamamlamış olacak ve yeni transferlerimizi de hazır halde görecektik. Zaten Gaziantep maçı ile başlayan, sırası ile Başakşehir, Fenerbahçe, Kasımpaşa ve Alanyaspor ile devam eden zor bir fikstür bekliyordu Antalyaspor’u. Bu maçlardan sonra yeniden milli araya girecektik.

Gaziantep maçının zor geçeceğini tahmin ediyorduk. Rakibin genel anlamda orta sahasını kalabalık tutan, sert bir oyuncu topluğuna sahip ve 3-5-2 oyun sistemi ile oynayan bir takım olduğunu da biliyorduk. Antalyaspor ise Gaziantep maçından önce çıktığı maçlardaki kadrosuna baktığımızda özellikle orta sahasının kırılgan olduğu görülüyordu.

Pazar günü oynanan maçta Tamer Hoca, Hakan ve Fredy’nin yokluğunda Podolski ve Bünyamin ile oyuna başladı. Yenilerden Naldo, Mert ve Sam ise takımın ilk on birine dahil edilen diğer oyunculardı. Oyun düzeninde ise biraz da olsa farklılık vardı. Dörtlü defansın önünde oynayan orta saha ve forvet hattı, birbirlerine biraz daha yakın oynamaya çalıştı. Bunun nedeni ise Gaziantep takımının oyun sistemi veya takımımızdaki sakatlıklar olmuş olabilir.

Üçüncü dakikada gol bulmak Antalyaspor için bir avantajdı. Bir de rakibin 29. dakikada 10 kişi, 65. dakikada 9 kişi kalması bizim açımızdan büyük bir avantajdı. Fakat bu avantajı iyi kullanamadık. Zira karşımızda iyi bir direnç gösteren Gaziantep vardı. Bu direncin sonundaysa dakikalar yetmişi gösterirken duran topta golü buldular.

Gecenin iki şanssızı vardı. Birisi üç topu direkten dönen Antalyaspor, diğeri daha ilk maçında golü atan ve 79. dakikada kırmızı kart gören Sam’di. Bir oyuncu için ne kadar zor bir durum diye düşünüyorum. Böyle olmasını hiç kimse istemez.

Ligin beşinci haftasındayız. Hazır iki hafta milli ara verilmişken 9 kişi kalmış Gaziantep’e iç sahada hediye edilen 2 puana üzülüyor insan. Bence artık fikstür gereği çok zor bir süreç başladı. Zor maçlar bizi bekliyor. Bir an evvel toparlanmamız gerekiyor.

Yediğiniz gol ofsayt olabilir. Üç topunuz direkten dönebilir. Hakem bütün inisiyatifini rakip takıma da kullanabilir. Hatalı gol dahi yersin hepsi kabul ama eğer iç sahada oynuyorsan ve rakibin direkt rakibin sayılacak bir takım ise, üstüne üstlük 9 kişi kalmışsa, bir gol yediğinde ikinci golü atmayı da bileceksin. Antalyaspor’un dün geceki tek eksiği, bu kadar ofansif oyuncuya sahip olmasına rağmen gol atamamasıdır. Zaman, her şeyin ilacıdır. Bu süreci bekleyip göreceğiz.