Şamar Oğlanı

Doğancan Ataş yazdı…

Şamar Oğlanı
17 Ekim 2022 09:03

Şamar oğlanı‘ sözünü günlük konuşmalarımızda kullanırız. Peki ortaya çıkışı ve anlamı nedir?

Dünyada doğu-batı fark etmeksizin kurulan yönetimlerde prenslerin yada şehzadelerin yerine dayak atılan kişiye denmesiyle ortaya çıkmıştır şamar oğlanı. Tarihte yazılanlara bakıldığı zaman prenslere/şehzadelere yakın yaşta ve genellikle düşük sosyal sınıflardan gelen bir erkek çocuğu, onun hataları nedeniyle dövülür; bunu gören şehzadenin aynı hataları tekrar etmeyeceği düşünülürmüş.

Tarihten örnek verdik de bunun Antalyaspor ile ne ilgisi var?

Son iki haftada yaşanılanlara baksak anlarız. Önce ev sahibiyiz dedik, Konyaspor’u sahamızda ağırladık. Hiçbir misafirliğe sığmayan davranışlara maruz kaldık. Yuvamız, mabedimiz denen stadyumda takımımızı desteklemeye gitmişken taraftar olarak yemediğimiz küfür kalmadı. Edilen hakaretin ve nahoş davranışın sınırı kalmadı. Bekledik ki Antalyaspor camiasını temsil eden yönetim taraftarının arkasında taş gibi dursun. En azından şahsi beklentim oydu. Ne yazık ki bu beklenen tepki kulüp sözcüsünün imzası olan açıklamanın ötesine geçmedi. Dendi ki dur bakalım, gözlemcinin raporlarından belki rakip hak ettiği cezayı alır. Nerede? Adamlar üç beş kuruşluk ceza ile yırttı. Antalyaspor taraftarı evinde uğradığı rezilliği sineye çekmekle kaldı.

Büyük Antalyaspor taraftarı, sahadaki sonuçlara aldırmadan armanın peşinden koşmaya devam etmekten bir an olsun vazgeçmediğini gösterdi. Bu sefer hedef Alanya deplasmanıydı. Antalyaspor’u desteklemek için Alanya’ya giden taraftarlarımızı taşıyan otobüsler taşlandı. Yaralanan taraftarlarımız oldu. Antalyaspor taraftarı, kırılan camlarıyla ve mağlubiyetle Antalya’ya dönerken elimizde yine koca bir sahipsizlik kaldı. Neden sahipsizlik? Çünkü Antalyaspor’u sahiplenmesi ve koruyup kollaması gereken yönetimden Antalyaspor’un asli unsuru taraftarını koruyan tek bir açıklama gelmedi.

Son iki haftada haftada yaşanan bu gelişmelerin ardından insan sormadan edemiyor, Antalyaspor ve Antalyaspor taraftarı şamar oğlanı mıdır? Yediğimiz tüm dayaklara sessiz kalınıp boynumuzu bükerek yolumuza devam edilmesi mi istenmektedir?

Senelerdir süren saldırılara ve alınmayan önlemlere bakınca insan sormadan edemiyor; Antalyaspor ve Antalyaspor taraftarı, Alanya’nın şamar oğlanı oldu da bizim mi haberimiz yok acaba?