Rıdvan mı Bünyamin mi

Engin Erdem yazdı…

Rıdvan mı Bünyamin mi
30 Haziran 2020 08:56

Kupa finalinin kapısından hüsranla döndükten sonra, Antalyaspor’u pek konuşmak istemiyorum. Hedefsiz bir takım, halı saha maçı için organize olmuş 11 kişiden farksız benim gözümde.

15-20 yıl önce sadece gazete ve televizyon kanallarından oluşan bir ulusal medya düzeni vardı. Özellikle spor kanalları yokken futbol takımları hakkında bilgileri 10 dakikalık haber sonrası yayınlanan spor haberlerinden öğrenebiliyorduk. Spor gazeteleri ve günlük gazetelerin arka sayfalarındaki 5-10 sayfa spor haberinde spor ve özellikle futbol konusunda bir gün öncesinin haberlerine ulaşabiliyorduk. Bu durum aslında kötü bir futbolcuyu iyi gösterme ya da çok iyi bir futbolcuyu okuyucunun, taraftarın gözünde kötü gösterme gibi durumlara gebe olabiliyordu. Yani kötü niyetli bir yazar ya da editör, futbolu bize istediği gibi yansıtabilir konumdaydı.

Aradan 20 sene geçti. Sosyal medya gücü inanılmaz seviyelere geldi fakat futbol okurlarını, taraftarlarını farklı yönlendirmeler hala bitmedi. Ulusal medyanın nabza göre verdiği şerbet, hala devam ediyor.

Bir tarafta Antalyasporlu Bünyamin, diğer tarafta Beşiktaşlı Rıdvan. Rıdvan bu sezon 5 maç, Bünyamin ise 17 maça çıktı. Oynadıkları lig aynı, mücadele ettikleri oyuncular aynı. Rıdvan sol bek, Bünyamin sağ bek. Bünyamin 2000, Rıdvan 2001 doğumlu. İkisi de şu an oynadığı takımlarının altyapılarından yetişme.

Şimdi sorum şu:

Son iki haftadaki futbol kamuoyunu düşünelim ve değerlendirelim. Hangisi daha çok tanınıyor? Kamuoyu kimi daha iyi oyuncu sanıyor ya da öyle olduğunu düşünüyor?  Yarın milli takıma seçilip ikisi de aynı hatayı yapsalar, fatura sizce iki oyuncudan hangisine daha ağır kesilir?

Rıdvan daha iyidir ya da Bünyamin daha iyidir konusu değil bu. Ülkemizin ulusal medyası eğer bu ülke futboluna fayda sağlamak istiyorsa, Bünyamin’den de bahsetmelidir. Antalyaspor’da da benzer bir futbolcunun olduğunu ve iyi performans gösterdiğini en az 1-2 kişi yazması gerekiyor ki, ülke futbolu da futbolcuyu tanıyıp bilsin, değer görsün.

Biz futbolu, futbolcuyu sadece İstanbul olarak görürsek ve bunu tüm ülkeye yaymaz, tanıtmaz isek futbol kültürü gelişmez. Maalesef kısır kalır. Gelişmek ve futbol bilincinin artması için bu dağılım eşit olmalı.