Lig Bitti Kupa Gitti

Levent Sağlam yazdı…

Lig Bitti Kupa Gitti
24 Haziran 2020 08:58

Hafta içi Aytemiz Alanyaspor ile deplasmanda karşılaşan FTA Antalyaspor, rakibine farklı kaybederek Ziraat Türkiye Kupası’ndan elendi.

İki ayaklı kupanın ilk ayağında rakibine 1-0 kaybeden ve rotasyon yapan FTA Antalyaspor’un hocasını eleştirmiştik. Zira yarı finale kadar gelmişken kupayı önemsemeliydik. Eğer kupayı düşünmeyip ligi düşünüyor isek, daha buralara kadar gelmeden bu işi çözmeliydik. Eğer yarı finale kadar geldiysek, kupada da devam etmeliydik. Çünkü camia beklenti içine girer.

Deplasmanda Beşiktaş’tan üç puanla dönen FTA Antalyaspor’un, Aytemiz Alanyaspor maçındaki hali hiç de hoş değildi. Gerçi Beşiktaş maçının ikinci yarısında her ne kadar ortaya konulan oyun kötü olsa da, sahadaki mücadele ve oyuncuların konsantrasyonları fena değildi. Fakat Aytemiz Alanyaspor maçında ne oyun ne mücadele ne de konsantrasyon vardı.

Bir takım yenilir de, elenir de. Çıkarsın çatır çatır mücadeleni yaparsın. İşte benim de kabullenemediğim şey, sahada verilmeyen mücadeleye.

Birileri farklı işler peşinde diye düşünüyorum. Maç sonu Isaac Sackey’in porno içerikli paylaşımı, Aytemiz Alanyaspor’un resmi sayfasında FTA Antalyaspor’a küfreden taraftarların videosunu paylaşması hiç hoş olmadı. Daha da vahimi ise maç sonunda bu kadar hoş olmayan olaylardan sonra Aytemiz Alanyaspor’dan ne bir kınama ne bir özür açıklaması gelmemesi de üzücü. Oysa ilin eski valisinin daha önceleri bu konuda birçok çabası vardı.

Madem kupadan elendik, o zaman lige, dün akşama dönelim.

FTA Antalyaspor’un konuğu Çaykur Rizespor idi. Açıkçası Beşiktaş maçının ikinci yarısıyla, Aytemiz Alanyaspor maçından sonra Çaykur Rizespor maçından hiç umutlu değildim. Zira Çaykur Rizespor kapanır, FTA Antalyaspor’a topu bırakıp üzerine gelmesini bekler, kontrataklarla da sonuca gider diye düşündüm.

Sinan’ın daha üçüncü dakikada gelen golü Çaykur Rizespor’un bütün hesaplarını bozdu. Bu ise FTA Antalyaspor’un işine yaradı. Ondan sonrası ise bildik senaryo. Savunmada daha çok kalan, kontrataklarla gol arayan bir FTA Antalyaspor izledik.

Bu maçın zorunlu rotasyonu, cezalı Nazım ve stoper Celustka idi. Bir de iki veya üç maçtır Hakan’ın yanında gördüğümüz N’Dinga idi.

N’Dinga’nın olmayışı, Hakan’ın yalnız kalmasına neden oluyor. Çok yumuşak ve kırılgan bir orta sahaya dönüşüyor FTA Antalyaspor’un orta sahası.

Sonuç olarak dün akşamki galibiyetle büyük ölçüde ligde kaldık diyebiliriz.

Haftalardır ve en son Aytemiz Alanyaspor maçında da olduğu gibi neden bu takım duran toplardan bu kadar gol yiyor? Neden bu kadar pozisyon hatası yapıyoruz diye düşünüyor insan. Zira Bülent Hoca stoperdi. Tomas Hoca stoperdi. Tamer Hoca da sağ bekti. Buna rağmen hala pozisyon alamıyor, duran toplardan gol yiyorsak biraz üzerine düşünmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Her şeye rağmen üç puan ilaç gibi geldi. Darısı son altı haftada alınacak galibiyetlerin başına.