Kritik Viraj Sonrası Otoban

Fahrettin Kayan yazdı…

Kritik Viraj Sonrası Otoban
12 Nisan 2021 07:57

Fabrika ayarlarına dönmek

Kısır pozisyon, defansif ağırlık ama istediğimizi almak

Son haftalarda hücumu daha çok düşündüğümüz, pozitif futbol oynamaya çalıştığımız zamanlarda kaybedilen puanların aksine “Önce savun sonra vur” sistemi keskin 6-3-1’e dönmemizle birlikte yine istediğimizi almayı başardık.

Oyunun başlangıcında son haftalarda olduğu gibi konsantrasyon kayıplarında, oyun anlayışındaki kopuklukların çok net gözüktüğü futbolla başımıza iş açıyorduk. Ta ki VAR’dan dönen elle yediğimiz gole kadar… Bu gol bizi tokat yemiş gibi kendimize getirdi.

Defans hattının ideal dörtlüye dönmesi, savunma kalitesini bir seviye üste taşıdı. Ancak orta sahadaki eksikler ve hücum hattının alternatifsizliği, bizi hala oyunu ileri taşıma noktasında zayıf bırakıyor.

Duran toptan tam devreye giderken bulduğumuz golün zamanlaması, psikolojik olarak da bizi bir üst seviyeye çıkardı. İkinci yarı skoru korumayı daha fazla düşündüğümüz oyun anlayışında verdiğimiz birkaç pozisyon dışında tehlike yaşamadık.

Fredy ve Hakan’ın yokluğu orta sahada yaratıcılığı ve direnci düşürse de, takım oyunu olarak iyi koordinasyonumuz bizi ayakta tutmaya yetti.

Kaybettiğimiz haftalarda aşağımızda kalan takımlar kaybedince acaba dediğimiz bir virajda bu galibiyet, bizi ligde çok daha farklı bir konuma getirdi. Artık kafaların daha rahat olduğu ve yeni oyuncu kazanımlarına açık bir sıralamaya sahibiz.

Bu haftadan sonra yeni yapılanma sürecine ve bazı oyuncuların dinlendirilerek zinde tutulabileceği bir sürece başladık.

Son söz; Ersun Yanal’ın dediği gibi hedefsiz oynamak zordur. Bu haftadan sonra her oyuncu sadece bu sezon değil, gelecek sezon için de oynamak zorundadır. Bu haftadan sonra kendini gösterecek olan oyuncular ve finale kadar ligde hedefi olamayan takımın motivasyonunu sağlayacak olan teknik heyet de öyle…