Kırılgan Yapı

Şu bir gerçek ki Bülent Korkmaz’ın Antalyaspor’u oyunun her iki yanını da aynı anda iyi oynayamıyor…

Kırılgan Yapı
13 Mart 2019 08:57

İstanbul deplasmanında 5-0’lık ağır bir mağlubiyetle döndük. Özellikle ilk 60 dakikada oynanan futbola bakınca maçın hakkının bu olmadığını, hatta Muslera’nın özel bir gününde olmasa puan veya puanlar çıkarabileceğimizi söylersek sanırım çoğunluk katılacaktır.

Yenilen 2. golden sonra tamamen oyun disiplininden kopan ve arka arkaya gollerle dağılan bir Antalyaspor vardı sahada. Beşiktaş ve Ankaragücü maçlarından sonra bu maçta da alınan ağır mağlubiyet endişeleri de beraberinde getirdi.

Şu bir gerçek ki Bülent Korkmaz’ın Antalyaspor’u oyunun her iki yanını da aynı anda iyi oynayamıyor. Ligin ilk yarısında toplanan 27 puanda defansif oyun anlayışı ve kontra ataklardan gol arayan sıkıcı bir Antalyaspor vardı. Ama kendi yarı alanını iyi kapatıyor ve bulduğu az pozisyonu gole çeviriyordu.

Ligin 2. yarısında ne değişti? Hücuma hattına transfer edilen Fredy ve Amilton ile daha çok golü düşünen ve pozitif bir futbol oynayan bir takım ortaya çıktı. Ama bu sefer bu sistemde defansif zaaflar ortaya çıkmaya başladı. Rakibe daha çok pozisyon veren ve orta saha oyuncularının da defansa az destek verdikleri anlarda ceza sahası dışından yenen basit gollerle oyundan kopan bir Antalyaspor ortaya çıktı. Antalyaspor’un maçı kazanması için minimum iki gol atması gerekiyor bu sistemde. Bazen atılan 2 golde yeterli olmuyor.

Ligin ikinci yarısında yeni sistemle maçları nasıl kaybetmişiz, kısaca analiz edelim:

Beşiktaş maçı gol dakikaları 35-39-43 ; 0-3 mağlubuz bir anda,
Ankaragücü maçı 21-26-41 ; 2-3 mağlup duruma düşüyoruz,
Galatasaray maçı 65-68-78 ; 4-0 mağlup duruma düşüyoruz.

Yukarıdaki 3 maçın gol dakikaları takımın ne kadar kırılgan olduğunu ve 2. golü yedikten sonra oyun disiplininden hemen koptuğunu gösteren birbirinin kopyası 3 maç. Bunu çözmesi gereken isim Bülent Korkmaz.

Ya ligin ilk yarısındaki gibi temkinli, sıkıcı futboluna dönecek –ki bu benim tercihim değil– ya da şu anda oynattığı oyun yapısının defansif tarafında güncellemeler yapacak.

Önümüzdeki 9 maç var ve 5 tanesini direkt rakiplerimizle içeride oynayacağız. Deplasmanları saymazsak iç sahadan alınacak 9 puan bile bu takımı ligde tutmaya yetecektir. Alanyaspor maçı bu açıdan çok önemli. Aynı maçtan bu sezon birkaç kere oynadık ve tam kriz ortamı oluşacak iken aldığımız puan veya puanlarla rahat nefes aldık.

O zaman formül belli, Alanyaspor maçında öncelikli olarak Antalyaspor kaybetmeyecek. Zira bu ligde 1 puanın bile önemi çok büyük. Eğer kazanırsak kafa olarak da rahatlayıp çok büyük bir mucize olmazsa ligi bitiririz.

Cumartesi günü 19.00’da yanımızda bir kişi fazla getirelim. Zira bu takımın iç sahada hiç olmadığı kadar desteğe ihtiyacı var.