Kazansan da Kaybetsen de Suçlusun

Fahrettin Kayan yazdı…

Kazansan da Kaybetsen de Suçlusun
6 Temmuz 2020 09:22

Geçen hafta söylediğim olası bir kayıpta bize yapılacak çirkin sözlere ve ithamlara imkan vermemek tamamen bizim elimizdeydi, ancak olmadı. Kontra futbola iyice alıştık, maçın ilk yarısında da bunu başarılı bir şekilde uyguladık. Aslında maç, tek hatayı yapan takımın kaybedeceği bir hale bürünmüştü.

Haftalardır övgüyle bahsettiğimiz ve bu maçta da gole kadar yine hatasız oynayan defans hattımızın bir anlık hatası, hem serimizin bozulmasına hem de içi fesat insanlara gün dogmasına sebep oldu.

Podolski’nin sakatlandığı pozisyon maçın kader anıydı. Eğer sakatlanmasa ve pasını arkaya çıkarabilseydi şu an seri devam ediyordu ve bazı çeneler kapanmış olacaktı.

Ne olursa olsun kimse bu şehri, bu takımı ağza alınmayacak çirkinliklerle, maçı bırakıp sattılar gibi şerefsizliklerle itham edemez. Bu takımın şanlı geçmişini kimse başkalarıyla karıştırmasın.

Kendi ufak aklınızdan geçen fikir ve düşünceleri bizim üstümüze çamur olarak atmazsınız. Herkes önce kendi evinin önündeki çöpü temizlesin, ondan sonra başkasına geçsin.

Siz Başakşehir’i daha kendiniz yenememişsiniz. Ondan sonra tutup Antalya kaybedince iftiraları bir bir sıralayacaksınız. O zaman siz kaybederken her şey normaldi de şimdi mi anormal oldu!

Aslında Türk futbolundaki bütün huzursuzluğun, keyifsizliğin ve sıkıntıların temelinde bu çirkin düşüncelerden çıkamamak var. Takımlar kaybettiğinde karşı takım suçlu, hakemler suçlu oluyor. Kazandığında herkese ve her şeye rağmen kazanmış oluyor ve övgüleri kendilerine istiyorlar.

Maalesef bizim ligin son haftalarında ortaya çıkan moda lafımız “Neden bu kadar oynuyorsunuz, şampiyon mu olacaksınız?” ya da tam tersi “Hayırdır, hangi şartlarda anlaştınız da maçı kaybettiniz?” oluyor. Yani kısacası kazansanız da, kaybetseniz de suçlusunuz.

Federasyon desen verdiği ve vermediği kararlar yüzünden adalet ve eşitlik duygusunu gittikçe zedelemişken, insanların da bu kadar güvensiz ve suçlu aradığı ortamda spordan bahsedebilmenin imkanı yok.

Gözünü hırs bürümüş, futbolun sadece spor olduğunu unutanlar ve sürekli kendi kayıplarını örtmek için suçlu arayanlar yüzünden futbol keyfimizin elimizden nasıl kayıp gittiğinin maalesef farkında bile değiller.