Kadıköy’de İnce İnce

Levent Sağlam yazdı…

Kadıköy’de İnce İnce
5 Mart 2021 09:28

On bir haftalık yenilmezlik serisi yakalayan Antalyaspor, bu seriyi on ikiye çıkarmak için çıktığı Fenerbahçe karşılaşmasında resmen bir hakem katliamı yaşadı. Antalyaspor, tabiri caizse  resmen ince ince doğrandı. Gerek ikili mücadelelerdeki takdir hakları gerekse Amilton’a ve Veysel’e ceza sahası içinde yapılan net pozisyonları hakem penaltı olarak çalamadı. Bu pozisyonlarda VAR’ın orta hakemi uyarmaması da ayrı bir durum.

Maç sonu tribünlerle Boffin arasında geçen tartışmada hakemin Boffin’e direkt gösterdiği kırmızı kart ise cabası… Sahi, tribünler taraftarlara açıldı mı? Bir bilen var ise bana da söylesin. Nerede kaldı sosyal mesafe? Bir de üstüne üstlük yasaklara uymayarak alınan kapasite üstündekilerin yaptığı çirkin tahrik sonrası Boffin’in kart görmesi ise anlaşılır gibi değil.

Ersun Hoca, Fenerbahçe maçında bundan önceki haftalarda ilk on birde oyuna başlattığı Orgill’i yedek kulübesinde başlattı. Üç stoperle oyuna başlayan Ersun Hoca, uzun zamandır stoperde oynayan Kudriashov’u sol bekte, sol bek oynayan Eren’i sol açıkta, sol açık oynayan Amilton’u sağ açıkta, sağ açıkta oynayan Gökdeniz’i ise santrforda oyuna başlattı. Bu oyuncu ve mevki değişikliklerinin nedeni, Fenerbahçe’nin özellikle kanatlarında oynayan oyuncu grubunun yeteneklerine göre elindeki oyuncu grubunu iyi kullanmaktı. Zaten orta sahada oynayan Nuri, Hakan ve Fredy gibi ayağı iyi ve mücadeleci oyuncuları, oyun planında yeterlilerdi.

Ersun Hoca bugün defans bloğuna yerleştirdiği üç stoperi ile gerek oyunu kurarken gerekse savunurken yere sağlam basan, fizikli ve ayaklarını iyi kullanan Kudriashov, Naldo ve Veysel’i tercih etmesi bence çok akıllıcaydı. Bugün belki zaman zaman pozisyon hatası yapmış olabilirler fakat ilerleyen haftalarda bunun verimini alacaktır diye düşünüyorum.

Deplasmanda on ikinci dakikada Bünyamin, Gökdeniz, Fredy üçlüsünün organizasyonuyla öne geçmek önemliydi. Antalyaspor’un 1000. golünü atmak, Fredy’ye nasip oldu. Ama bu golde Gökdeniz’in rakibine yaptığı baskıyı da göz ardı edemeyiz.

Antalyaspor, gol harici ilk yarıda iki net pozisyondan daha yararlanamadı. Bunun yanında Fenerbahçe ise Mesut’la tek pozisyona girerek ilk yarıyı tamamladı. İkinci yarıda Fenerbahçe erken oyuncu değişiklikleri yaparak ve hücum oyuncusu sayısını artırarak ataklarını daha da sıklaştırdı. Antalyaspor da yakaladığı kontrataklarla ikinci gol arayışındaydı. Dakika 83’te yediğimiz gol, tam bir savunma hatasıydı. 4-5 kişilik savunma hattının içinden geçen Valencia, bu oyuncu grubundan elini kolunu sallayarak geçerek golü buldu. Bu dakikalarda bu kadar geriye yaslanmamız bence hataydı. Defans bloğunu biraz daha önde kurmalıydık.

Bu gecenin en talihsiz anları ise oyunun son bölümlerinde Doğukan ve Podolski ile kaçırdığımız net gollük pozisyonlardı.

Antalyaspor, bu akşam Kadıköy’de Fenerbahçe’den aldığı beraberlikle hakeme rağmen yenilmezlik serisini on ikiye çıkardı. Bugün ligde 500. maçına çıkan Ersun Hocayı, 1000. golü atan Fredy’yi ve yenilmezlik serisini 12’ye çıkaran Antalyaspor’u kutlarım.