İzahı Olmayan Şeylerin Mizahı Olur

Levent Sağlam yazdı…

İzahı Olmayan Şeylerin Mizahı Olur
6 Temmuz 2020 09:27

Tarih yazmak, tarihe geçecek denli önemli bir iş yapmak demektir. Kelime anlamı bu. 

1966-1967 sezonunda 2. Lig’den katılan Antalyaspor, 1981-1982 sezonunda 2. Lig’de de şampiyon olarak önemli bir iş yapmıştır. O sezon kadrosunda bulunan futbolcular, teknik kadro, yöneticiler ve tüm ekip tarih yazmıştır. Bundan sonra bir alt ligden bir üst lige çıkmalarında da kadrosunda bulunan futbolcular, yöneticiler, teknik kadro ve tüm ekip tarih yazmıştır. 

Antalyaspor, 1996 ve 1997 yıllarında Inter Toto Kupası’na iki kez katılarak ülkemizi temsil etmiştir. Kadrosunda bulunan futbolcular, yöneticiler, teknik kadro ve tüm ekip tarih yazmıştır. 

Antalyaspor, 2000 yılında Türkiye Kupası’nda final oynamış, finalde kaybederek ikinci olmuştur. Kadrosunda bulunan futbolcular, yöneticiler, teknik kadro ve tüm ekip tarih yazmıştır. 

Antalyaspor, 2000 yılında UEFA Kupası’nda ülkemizi temsil etmiştir. Kupada Ön Eleme Turu’nu geçmiş, 1. Tur’da Werder Bremen’e elenmiştir. UEFA Kupası kadrosunda bulunan futbolcular, yöneticiler, teknik kadro ve tüm ekip tarih yazmıştır. 

Yukarıda yazdıklarım, tarihte Antalyaspor’un önemli başarıları olarak yerini almış ve izahı olan şeylerdir. 

Gelelim izahı olmayan fakat mizahı olan şeylere…

2006-2007 sezonunda Yılmaz Vurallı Antalyaspor, Sakaryaspor galibiyetiyle başlayıp Beşiktaş maçı yenilgisine kadar yenilmezlik serisi yakalar. Bu, sportif başarıdır. Fakat ligin sonlarına doğru Antalyaspor 1 puan alamaz ve ligden düşer. Herkes ligden düşmeyi hatırlar, 0 yenilmezlik serisini hatırlamaz. 

Yıl 2020. Dün akşam Antalyaspor, kendi evinde Başakşehir ile oynadı. Tribünlerde “Tarih yazan kadro” yazılı pankart oldukça dikkatimi çekti. 11 maçlık yenilmezlik serisi yakalamak, puan almak adına güzel. Ama sadece sportif bir başarı. Tarihte yerini alacak kadar önemli bir iş değil.

Abartmamak lazım.