İspanya Maçı Öncesi Basın Toplantısı Düzenlendi

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve takım kaptanı Arda Turan, İspanya maçı öncesi basın toplantısı düzenledi …

İspanya Maçı Öncesi Basın Toplantısı Düzenlendi
16 Haziran 2016 19:08
A+
A-

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve takım kaptanı Arda Turan, yarın İspanya ile oynanacak 2016 Avrupa Şampiyonası D Grubu karşılaşması öncesi maçın oynanacağı Nice Stadyumu’nda basın toplantısı düzenledi.

Fatih Terim, basın toplantısında İspanya’nın rakiplerini kendi yarı alanına hapsettiği belirtilerek, yarınki maçta Türkiye’nin geri yaslanıp yaslanmayacağının sorulması üzerine, şunları kaydetti:

Farz edelim ki yaslanmak istemiyorsunuz. İspanya sizi yaslamaz mı? Yaslar. Bu gerçeği kabul ederek hareket etmek lazım. İspanya, belki de dünyanın en iyi takımlarından bir tanesi. Saygıyla bunu söylemek lazım ancak futbol, sahada oynanıyor. Biz de elimizden gelenin en iyisini yaparak, kendimize ait oyunu sergilemeye çalışacağız. Bakalım ne olacak. İspanya, çok komplike ve oyun anlayışı buna yatkın olduğu için böyle bir senaryo beklemek yanlış olmaz.

İspanya maçında beraberliğin tatmin edici olacağını bildiren Terim, “Yarın beraberlik muhakkak ki tatmin edici olur. Turnuvalarda ne kadar şansınız devam ederse o kadar ümitlisiniz demektir. Bu, iddiamızı son maça taşımak olur. Makul ve bizim için doğru olabilir.” ifadelerini kullandı.

Fatih Terim, dün A Milli Takım kampını takip eden basın mensuplarıyla yaptığı sohbette söylediği bazı sözlerin yanlış anlaşıldığını belirtti ve şunları ekledi:

Dünkü sohbet sırasında ‘Bu şampiyona bitiyor, milli takımla iki ay sonra Hırvatistan ile oynuyoruz. Avrupa Şampiyonası dünyanın sonu değil. Dünya Kupası ile devam ediyoruz. Benle veya bensiz milli takım devam ediyor’ dedim. Yanlış anlaşılmış. Milli takımda çok mutlu olduğumu ifade ediyorum ancak hayatın ne getireceği belli olmaz. Öyle bir şey olursa, sizden de bir şey saklamam.

Ay-yıldızın olduğu yerde hassas olduklarını vurgulayan Terim, sözlerini şöyle tamamladı:

15-16 maçtır bu ülkeyi sevince boğmuş, bazı kesimler tarafından beklenmeyen reaksiyonlar gösteren milli takım grubunun bir maç kaybettikten sonra bazılarının inlerinden çıkıp, tekrar devam etmeleri takım üzerinde olumsuz etki yapıyor. Onun sıkıntısını biz çekiyoruz. Açıkçası takımımın bir değil 5 kez kaybetme hakkı var. Sonuç olarak, dünyanın her tarafından mağlubiyet eleştirilir. Alman basını espri ile yaklaştı, ben de çok nahoş bulmuyorum ama biz mevzunun üstüne atladık. Ozan’ın saçındayız. Ozan çok genç bir çocuk. Ondan dolayı gol yemedik. Arda da bunlardan dolayı dolmuş. Onu da hoş görmek lazım. Bu takım, tüm ülkenin. Çocuklarımıza biraz dokunmayalım. Kaybetseler de hesabı verecek olan onlar değil, biziz. Daha güzel şeylerden bahsetmekte yarar var. Oyuncularıma güveniyorum. Türk Milli Takımı, herkes tarafından ‘ellerinden geleni yaptılar’ cümlesini hak edecek bir oyun ortaya koyduktan sonra sonucun hiçbir önemi yok. Türk insanı, Hırvatistan maçında oyuncularımızın savaşını görmediği için üzüldü. Onda haklılar. Bir daha inşallah böyle bir şey görmeyecekler.

Turnuvadaki ilk maçlarında heyecana yenik düştüklerini aktaran Arda Turan, İspanya mücadelesinde farklı bir görüntü çizeceklerini anlatarak, şunları kaydetti:

Hırvatistan maçı turnuvanın ilk maçıydı. Bu seviyeleri oynamış oyuncu sayımız çok azdı. Bunun heyecanına yenilmemiz ve baskı hissetmemiz çok normaldi. Aslında golden sonra ben de dahil bir dağılma yaşadığımız için bu duruma düştük. Açıkçası 1-0 bizim için kötü sonuç olmadı. 15 maç boyunca çok iyi performans sergilemiş bir milli takım var. Buraya geldiğimiz için başarılı bir takımız. Burada enteresan işler yapabiliriz ama futbolun içinde bunlar var. Henüz bir maç kaybettik. Hırvatistan maçında dersler çıkararak, İspanya müsabakasında sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kazanıp veya kazanamayacağımızı bilmiyorum ama ilk maçtaki görüntümüzden uzak, daha dirayetli ve dinç bir takım olacağımıza inanıyorum.”

Milli oyuncu, Hırvatistan maçından sonra özür dilediğinin hatırlatılması üzerine, “Bu baskının olması normal. Kendi performansım hakkında konuştum. Takım arkadaşlarımı mücadelelerinden dolayı tebrik ettim. Kendime olan payı aldım sadece. Futbolun içinde böyle şeyler var. Turnuvanın ilk maçıydı. Hata yapmamız normal. Daha önce de turnuvaların ilk maçlarında hata yapmıştık. Bunun altından kalkabileceğimizi düşünüyorum. Benimki sadece bir sorumluluk almaydı.” ifadelerini kullandı.

İspanya ve Almanya’nın turnuvanın favorisi olduğunu belirten Arda Turan, “Futbol mantalitesi olarak İspanya’yı beğeniyorum. İspanya ve Almanya’nın favori olduğunu düşünüyorum ama futbolun ne getireceği bilinmez. Tabii ki Fransa’nın ev sahibi avantajı var.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=wnQhcdjVr18″ width=”500″ height=”500″ autoplay=”yes”]