Halı Saha

Hakan Aydın yazdı…

Halı Saha
29 Eylül 2020 09:29

Yazının başlığına bakıp da Antalya Stadyumu’nun zemininin mükemmel olduğunu zannetmeyin. “Halı saha” derken karşılaşmaya başlayan her iki takımın on birinde orta alanları defansif oyunculardan ziyade ofansa yönelik orta saha oyuncularından kurulmuştu. Rakip Denizlispor, Aissati ve Recep Niyaz gibi sadece top kendisindeyken oyunda olan oyuncular ve çift forvetle maça başladı. Antalyaspor da keza orta alanda Fredy, Hakan, Nuri gibi topla oynamayı seven ama rakibe pres yapmayı ve adam kovalamayı sevmeyen oyunculardan kurulunca oyun halı sahada arkadaşlar arasındaki maça döndü.

Topu alan 1. bölgeden doğrudan 3. bölgeye topu aktardı. Bunu daha çok başaran ve rakip kaleye baskı kuran takım Antalyaspor oldu. Yalnız ilk yarı boyunca genelde topun arkasında bekleyen, rakibe topu vererek kazandığı toplarla atağa çıkan Antalyaspor’u rakip çözmüş ki kenar yönetimimizin tuzağına düşmediler. Topu Antalyaspor’a vererek Aissati ve Recep Niyaz ile hızlı atağa çıkıp Rodallega ve Sagal ile sonucu değiştirmeye çalıştılar. Antalyaspor ise Hakan, Nuri ve özellikle Fredy’nin kaptığı toplarla kanatları ve forveti topla buluşturmaya çalışması ilk yarı net 2-3 pozisyon bulmamızı sağladı. Yalnız rakip takım kalecisi Pantilimon bu pozisyonlarda gole izin vermedi. Bu sezon Süper Lig’e damga vuracak bir kaleciye benziyor. Pozisyon bilgisi, yer tutuşu, uzun boyuna rağmen refleksleri ile tam bir kaleci. Böyle bir kaleci kalede olunca da ilk yarı maçı koparamadık.

İkinci yarıya etkisiz Mukairu’nun yerine Podolski ile başladık. Böyle olunca orta alanda bir anda Nuri, Hakan, Fredy, Podolski ile döndük ve dörtlü orta saha ile 20 dakika kadar oynadık. Sağ kanatta sağ açık diye tabir ettiğimiz kanat oyuncusuz oyunu sürdürdük. Boşluğu Bünyamin ile doldurmaya çalıştık. Buna rağmen rakip Denizlispor, Antalyaspor’un bu taktik hatasını değerlendiremedi.

Yaptığı hatayı geç de olsa fark eden Antalyaspor kenar yönetimi, oyundan Hakan ve Jahovic’i alarak geç de olsa hatasından döndü. Yalnız benim görüşüm oyundan çıkması gereken Hakan Özmert’le birlikte Jahovic değil Fredy olabilirdi. Jahovic rakip için her zaman bir tehdittir. Rakip stoperler için baskı unsuru ve yaptığı boş alanlara çapraz koşularla rakip defansı çıkarmıyordu. Jahovic çıktıktan sonra Denizlispor, Antalyaspor’un üstüne daha çok gelmeye başladı. Neyse ki Denizlispor tabir-i caizse bir 45 dakika daha olsa yine sonucu değiştiremeyecekti.

Bana göre vasat oynarken bile maç kazanabiliyorsak kazanılan puanlar için bonus diyebiliriz. Takımda taşlar yerine oturup işler düzene girdiğinde zor yeriz, kolay atarız. Denizlispor maçındaki stoperler Kudryashov ve Veysel, 90 dakikanın görünmez kahramanlarıydı. Bunların yanı sıra Bünyamin ve Eren sırıtmadı. Kazanmaya alışmış bir takım, kaybetmeyi unutur.

Son sözüm Aleksandr Puşkin’den gelsin:

Oyun bitince, şah da piyon da aynı kutuya konur.

 

ETİKETLER: ,