Haji Wright

Doğancan Ataş yazdı…

Haji Wright
17 Aralık 2022 14:59

“Futbolla yerim, futbolla uyurum, futbolla nefes alırım. Çılgın değilim. Sadece tutkuluyum.”

Futbol efsanelerinden Thierry Henry’ye ait bu sözler, Los Angeles’ta yaşayan küçük bir çocuğun da hayatına dokunacaktı. O dokunuş, günün birinde Haji Wright ile Antalyaspor’un yollarını kesiştirecekti.

27 Mart 1998’de ABD’nin California şehrinde dünyaya gelen Haji Wright, Liberya ve Gana kökenli bir aileye mensup. Biri kız olmak üzere üç kardeşi var. Kardeşlerinden Hanif Wright’ın da futbolcu olmasının yanında kuzenleri ve diğer kardeşleri de spora ilgili.

Küçük yaşlarda evdeki futbol tutkusu dışarıya da yansıyan Haji Wright, 14 yaşında L.A. Galaxy akademisine katıldı. 17 yaşında New York Cosmos ile ilk profesyonel başlangıcını yaptı. Kıtanın karşısından, Almanya’dan dikkat çekti Haji. Borussia Dortmund’un ilgisine rağmen Schalke 04, Wright’ı kadrosuna kattı. Tarihler 2016’yı gösterirken henüz 18 yaşındaki Haji Wright futbol kariyerinde Avrupa başlangıcı yapıyordu.

İki sezon boyunca Schalke 04 U19 takımında oynadığı 30 maçta 15 gol attı. Sonrasında Sandhausen’e kiralandı ve artık Schalke 04’te as oyuncuydu. Burada yeterince forma şansı bulamamasının ardından rotasını Hollanda’ya çeviren Haji Wright, VVV-Venlo’da da aradığını bulamadı.

Vazgeçmedi Haji. Yeni hedefi Danimarka’ydı. SønderjyskE takımında 13 gol atarak kariyer sezonunu yaşadı. Çocukluktan beri futbol tutkusuyla büyüyen Haji Wright için bunlar henüz başlangıçtı.

2021 yılında Antalyaspor ile yolları kesişti. Görev aldığı 35 maçta attığı 15 gol ile kariyerinde yeni bir seviyeye geldiğini gösterdi. Sonrasında doğal olarak transfer sezonunun doğal adayı oldu. Maddi anlamda çok daha iyi teklifler olmasına rağmen Antalyaspor’u tercih etti. Los Angeles’taki evinde küçükken evindeki camları kırdığı için annesinin kızdığı küçük Haji, hala o yaşlardaki tutkusunu ve heyecanını koruyarak 24 yaşında Antalyaspor için mücadele edecekti.

Mayıs 2022’de ilk kez davet edildiği ABD Milli Takım kampı ona 2022 Dünya Kupası’nın kapılarını açtı. Kariyerine Dünya Kupası golünü de sığdıran Haji Wright, maç sonlarında kendisiyle yapılan röportajlarda Antalyaspor ismini geçirdikçe bizim gönüllerimize de daha çok sığmayı başardı.

Tabi ki tüm bu başarılar Haji Wright için farklı kapıların açılacağı transfer iddialarını gündeme getirdi. Gün gelir yollarımız elbet ayrılır. Ama biliyoruz ki küçük bir çocukken evde sürekli futbol oynamasından ötürü sıklıkla bir şeylerin kırılması nedeniyle annesinin ona kızdığı o küçük çocuk, futbola olan tüm tutkusu ve isteğiyle Antalyaspor için elinden gelenin fazlasını yapmaya devam edecektir.