Futbol Hakemliği

Dünya kamuoyunun kabul ettiği gibi futbolun en büyük unsurlarındandır hakemler …

Futbol Hakemliği
A+
A-
25 Ekim 2016 09:29

Bütün Dünya kamuoyunun kabul ettiği gibi futbolun en büyük unsurlarındandır hakemler. Hakemin futbol sahasında görevleri nedir peki? Birincisi tarafsız olmak, ikincisi kuralları en şeffaf biçimde uygulamak.

Özellikle de futbol gibi az skorlu bir oyunda en küçük bir hata bile bütün bir oyunu etkileyebilmekte, oyunun gidişatını değiştirebilmektedir. Ülkemizdeki futbola ve hakemliğe bakıldığında bütün futbolun unsurlarının hakemliği özellikle de Türkiye sınırları içerisinde oynanan amatöründen profesyonel liglere kadar oynanan çoğu maçta hakem kararlarının eleştirildiği görülmektedir. Hemen hemen her sezon birçok takımın başı yanmakta, motivasyonu düşmekte ve demoralize  olmaktadır.

Bunlardan biri de Beşiktaş karşısında Antalyaspor’un başına gelmiştir. Nedense sürekli Rıza Çalımbay’ın başında olduğu takımların başına gelen bu hakem hatalarından Antalyaspor da nasibini almış, belki bir süprizle ayrılabileceği maçtan 3-0 gibi bir mağlubiyetle ayrılmıştır.

Türk hakemliği, yetişmiş ve futbolu bilen kişiler arasından özenle eğitim aldırılarak seçilmelidir. Kısa vadeli kurslarla değil. Uzun vadede komple bir eğitim, stresle başa çıkma ve etki altında kalmamaları için eğitilip yetiştirilmelidir. Yoksa bu devran böyle döner, sürekli futbol değil hakem hataları konuşulur. Böylece Türk futbolu hiçbir gelişim gösteremez.

Herşeye Rağmen Antalyaspor sevgisi ile yaşayanlara…