Bülent Korkmaz’ın Antalyaspor’u

Evren İlkdoğan yazdı…

Bülent Korkmaz’ın Antalyaspor’u
A+
A-
20 Ağustos 2019 08:58

Geç kalan transferler, Doukara’nın kadro dışı kalması ve sakat futbolculardan dolayı genel kanı, İzmir’den eli boş döneceğimiz şeklindeydi.

Maçın ilk 10 dakikasındaki baskıyı atlattıktan sonra Antalyaspor geçen sene izlemeye alışık olduğumuz tarzda topu rakibine veren ve ani çıkışlarla gol arayan bir takım hüviyetine dönüştü.

Duran toptan attığımız golden sonra Göztepe’nin baskısı tamamen kayboldu. Defansın önünü Charles-Ufuk-Hakan üçlüsüyle çok iyi kapatınca, kanatları kullanmak zorunda kaldı Göztepe. Yaptıkları ortaların hepsi uzun boylu iki stoperimiz tarafından rahatlıkla savuşturuldu. Boffin belki de kariyerinin en rahat Göztepe maçını oynadı dün akşam.

Oyun dizilişi, taktik anlayışı ve set hücumlarla ileri çıkışlarıyla Antalyaspor eksik kadrosuna rağmen geçen senenin üstüne koymuş olduğunu bize gösterdi.

Belki göze çok hoş gelen bir oyun oynamıyoruz ama kendimize has bir oyun anlayışımız olduğu gerçeği var artık.

Burada Bülent Korkmaz ve ekibi alkışı hak ediyor. Yarattığı sistemde isimlerin çok fazla önemi kalmıyor ve formayı kime verirse versin performansı ortalamanın üstünde oluyor. Bunda kemik kadroyu bozmamasının payı çok büyük.

Paul Mukairu ve Ufuk ilk kez giydikleri Antalyaspor forması altında hiç sırıtmadılar. Paul güçlü fiziğiyle rakip savunmayı yıprattı. Son vuruşlarını geliştirirse, ileride adından söz ettirecektir. Elle topu önüne aldığı pozisyondan dolayı teknik ekip tarafından uyarılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar genç yaştaki bir futbolcunun aklının temiz futbolda olması gerekli çünkü.

Ufuk’a ise ayrı bir parantez açmak gerekli. Soğukkanlı oyunu ve özellikle top ayağına geldiğinde radar gibi ters kanattaki boş arkadaşını tarayıp, topu onla buluşturması çok hoşuma gitti.

Birkaç sene içerisinde yurt dışına bir Türk futbolcu da biz gönderebiliriz. Bu ışığı kendisinde gördüm, umarım bozmadan devam eder.

Bahadır stoperde görev verildiğinde belli bir standartın altına inmeden görevini eksiksiz şekilde yapıyor. Dünde sahanın en iyilerinden biriydi.

Genel olarak Antalyaspor’un geçen senenin üstüne koymuş ve geçen sene olduğu gibi fizik ve kondisyon olarak rakiplerinden daha güçlü bir takım olduğu ilk maçta dikkati çekti.

Bu kadar olumlu şeye rağmen Antalyaspor’un hem kadro derinliği için hem de oyuncu kalitesini yükseltme adına transfer yapması gerektiğini düşünüyorum.

Geçen sene Doukara&Mevlüt ikilisiyle sezonu bitirdiğimiz forvet hattı için Doukara’nın gittiğini düşünürsek eğer;

Transfer&Paul Mukairu ikilisinin yeterli olmayacağını düşünüyorum. Yedek forvet olarak Paul’e bel bağlamak, sezon içerisinde sıkıntı yaşamamıza sebep olabilir.

Antalyaspor’un hala 2 forvete, 1 sol beke ve iyi bir stopere ihtiyacı var. 4 transferle bu takım Avrupa kupalarını zorlar.

İzmir’e deplasman yapan ve orada Antalyaspor’un yalnız kalmamasını sağlayan, yaptıkları tezahüratlarla TV başındaki bizlerin kulaklarının pasını silen renktaşlarımın hepsine teker teker teşekkür ederim.

Güzel gecenin mimarlarından biri de onlardı çünkü.

Bu hafta Denizlispor maçında stadı 20 bin ve üstünde doldurup içeride de galibiyetle başlamak çok önemli. Bu takım desteği hak ediyor ve inanıyorum ki pazar akşamı tribünlerde hatrı sayılır rakamda bir kalabalık bu takımı bağrına basacaktır.