Bir Takımın Taraftarı O Takımın İtici Gücüdür

Levent Sağlam yazdı…

Bir Takımın Taraftarı O Takımın İtici Gücüdür
28 Şubat 2022 10:27

Ligin 27. haftasında Adana Demirspor’a konuk olan Antalyaspor deplasmanda berabere kalarak aldığı bir puanla puanını 32’ye çıkardı.

Cuma akşamı Adana’da maça ilgi büyüktü. 25 bin civarı taraftar karşısında, taraftar baskısını kaldıran bir Antalyaspor varken bu baskıyı kaldıramayan bir hakem üçlüsü ve VAR hakemleri vardı. Adana Demirspor ceza sahası içinde Balotelli’nin Naldo’ya yaptığı faulü es geçen maçın orta hakemi, yine Antalyaspor ceza sahası içinde Balotelli’nin Veysel’e yaptığı hareketi ise kartsız geçti. Ama en önemlisi ise dakika elli dokuzda Tayyip’in Mehmedi’ye yaptığı hareketti. Net penaltı olan bu hareketi de yine es geçen orta hakemin yanı sıra orta hakemi uyarmayan VAR hakemleri vardı.

Yukarıda bahsettiğim üç pozisyonun es geçilmesini bir çok şeye bağlayabilirsiniz. Bu konuda herkes farklı görüşte olabilir. Ama bence en büyük nedeni maça gelen 25 bin civarı taraftarın oluşturduğu baskı ve bu taraftarların oluşturduğu baskı sonrası oluşan stat atmosferi olduğunu söylemek en doğrusu olur. Burada kendimize de çuvaldızı batırmamız gerekir. Koca şehrin Antalyaspor’a ilgisizliği nedir diye kendimize bir kez daha sormalıyız. Atatürk Stadyumu’nda oluşturulan o ruhu uzun süredir yakalayamadık. Bunun sebebi ise yaşadığımız göçebe hayattı. Yeni statta tam yakaladık derken pandemiden dolayı ise yine taraftar kaybettik. Ama artık bu süreci aşmalıyız.

Antalyaspor, cuma akşamı 25 bin civarı taraftar önünde oynadıktan sonra salı günü kupa maçında Trabzonspor karşısında da otuz bin taraftar önünde oynayacak diye düşünüyorum. Artık bazı bahaneleri bir tarafa bırakmalıyız. Bize düşen 6 Mart 2022 Pazar günü evimizde oynayacağımız Sivasspor maçında stadımızı doldurup takımımıza destek olmaktır. Unutmayalım ki bir takımın taraftarı, o takımın itici gücüdür.

Cuma günü oynanan karşılaşmaya her iki takım da top rakipteyken önde baskı yaparak başladı. Yine iki takım savunma güvenliğini de elden bırakmadı. Yalnız oyunun ilk on beş dakikasında Antalyaspor’un eksiği, defanstan kısa toplarla çıkarken bu oyun anlayışını tam olarak ortaya koyamamasıydı. Bu dakikalarda Adana Demirspor baskısı karşısında uzun oynanan toplar rakipten dönünce, bu toplar yine Adana Demirspor baskısına dönüştü.

İlk on beş dakikadan sonra oyun anlayışını oyunun son dakikasına kadar rakibine kabul ettiren bir Antalyaspor vardı. Oyunun ilk yarısında her iki takım adına net diye ifade edebileceğimiz bir pozisyon yoktu. Her iki takımda ceza sahası dışından yaptıkları vuruşlarla gol bulmaya çalıştı. Genel anlamda orta saha mücadelesi içinde geçen fakat hem ilk yarıda hem ikinci yarıda mücadele gücü yüksek bir karşılaşma izledik.

İkinci yarıda yaptığı değişikliklerle çift forvete dönen Adana Demirspor’un baskısı artsa da rakibini iyi savunan, yaptığı kısa paslarla oyunun kontrolünü elinde tutan bir Antalyaspor vardı. Bu yarıda verilmeyen penaltıdan sonra en kritik dakika ise 68. dakikaydı. Bu dakikada Boffin’i geçen topu çizgiden çıkaran isim Veysel oldu. Bu pozisyon bana göre maçın kırılma anıydı. Şöyle ki; 59. dakikada Mehmedi’nin pozisyonuna penaltı çalınsa ve Antalyaspor bir farkla öne geçse, Veysel 68. dakikadaki bu müdahaleyi yapamasa skor eşitlenecekti. Penaltı verilmediğine göre Veysel’in çıkardığı bu pozisyon, Antalyaspor’u hem oyunda tuttu hem de deplasmanda bir puan getirdi.

Oyunun sonlarına doğru Nuri Şahin’in yaptığı Kudriashov hamlesi yerindeydi. Kudriashov’u sol beke çeken Nuri Şahin, o dakikaya dek sol bek oynayan Güray’ı sol öne çıkardı. Bu hamlenin amacı, soldan yapılan düzgün ortalarla gol pozisyonları bulmak ve Adana Demirspor’un bu kanattan gelmesini engellemekti.

Bu maçta takım olarak iyi mücadele ettik ve bu mücadeleye rağmen oyundan düşmedik. Hatta ilk oyuncu değişikliğini dakika 74’te yaptık. Aslında Luiz Adriano’nun dakika 82’de çaprazdan bulduğu pozisyonda biraz daha düzgün bir şut çekebilse galip de gelebilirdik. Ama en önemlisi haftayı kayıpsız geçtik.

Artık sıkıntılı bir haftaya girdik. Salı günü Trabzonspor kupa maçından sonra pazar günü evimizde Sivasspor ile karşılaşacağız. Taraftar Sivasspor maçına gerekli ilgiyi göstermeli zira bu takım dolu tribünlere oynamayı hak ediyor.