Antalyaspor’un Rotası

Doğancan Ataş yazdı…

Antalyaspor’un Rotası
26 Nisan 2023 10:30

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan her Türk vatandaşının demokratik sistem içerisinde herhangi bir siyasi partiye üye olmak, destek vermek ve oy kullanmak hakkıdır.

Bu demokratik hak bireylere ait olmakla birlikte destek olduğumuz, arkasında durmaktan vazgeçmediğimiz ve vazgeçmeyeceğimiz Antalyaspor camiası ise kurumsal bir kimliktir. Ondan veya bundan yana olamaz. Bir siyasi görüşü temsil edemez. Camiayı temsil eden insanların görüşleri kişiyi bağlar, camianın görüşü olarak bakılamaz.

Bunun örneklerini geçmişte gördük ve yaşadık. Eski başkanlardan Cihan Bulut’un İzmir Marşı üzerinden yaptığı eleştirilere, Antalyaspor taraftarı ve camiası ile gereken tepkiyi verdi. Çünkü Antalya gibi bir Yörük diyarının kırmızı çizgileri Atatürk’tür, milli değerlerdir, cumhuriyettir.

Atatürk’ün Ordusu‘ olmakla övünen Antalyaspor ismi ve arması Atatürk düşmanları ile yan yana getirilmemelidir. Kendimizle çelişmek camiaya bir şey kazandırmaz. Bireylerin siyasi tercihlerini Antalyaspor kimliği üzerinden yürütmesi Antalyaspor’a zarar vermekten başka bir şeye yaramaz.

Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.” diyen Atatürk de biliyordu ki bu ülkenin kurucu ve asli unsuru Türk Milletinin atar damarlarından biri Yörüklerdir. Yörük merttir, Yörük cumhuriyettir, Yörük bağımsızlıktır, Yörük yanlışa eyvallah etmeyendir, Yörük zor zamanda vatanı için taşın altına elini koyandır.

Yörük diyarında Türklüğü ile gurur duyan, Atatürk’ten asla taviz vermeyen ve vermeyecek büyük Antalyaspor taraftarı kişisel siyasi tercihlerini Antalyaspor kimliği ile yansıtmamalıdır. Antalyaspor üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusu ve ülkesiyle bölünmez bütünlüğüne saldıran görüşleri temsil eden kişiler meşrulaştırılmaya çalışılmamalıdır. Hele ki bu gösteri gurur duyduğumuz kurucu değerlerimizi parçalamak isteyenlerle yan yana geldiğimiz zaman kalbimiz paramparça, öfkemiz ise tavan olmaktadır.

Temiz Antalyaspor arması, temiz kalmalıdır. Antalyaspor arması bölücü unsurlarla beraber anılmamalıdır.

Antalyaspor ruhtur, Antalyaspor gururdur, Antalyaspor Yörük’tür, Antalyaspor ‘Atatürk’ün Ordusu’dur. Çünkü Antalya’nın ve Antalyaspor’un rotası bellidir.