6-3-1 ve Geçiş Sezonu

Engin Erdem yazdı…

6-3-1 ve Geçiş Sezonu
15 Mart 2021 07:58

Futbolun bir pozisyon oyunu olduğunu bilmeyen yoktur. Amaç, kazanmaktır. Antalyaspor da elindeki kadro kalitesine göre Ersun Yanal geldiğinden bu yana kadroya göre bir pozisyon oyununu tercih etti. Başarısız diyemeyiz. Bu sisteme göre bir diziliş belirlendi. Hatta 6-3-1 şeklindeki diziliş tercihi, ülke futbolunun gündemine girdi.

Dünya futbolunda artık bir takım hem hücum hem de savunma sisteminde aynı dizilişle oynayacağını söyleyemiyor. Böyle bir durum söz konusu değil. Oyunun her anı ve her saniyesi, topun bulunduğu duruma, topun kimde olduğuna göre pozisyon alıyor takımlar. Adı üzerinde, pozisyon oyunu.

Antalyaspor’un savunma sistemi uzun süre çok iyi işledi. Savunma sistemi içerisinde tercih edinen diziliş olan 6-3-1 iyi uygulandı ve başarılı diye tabir edebileceğimiz, yenilgisiz geçen haftalar oldu.

Alanyaspor maçından önce Kasımpaşa karşısındaki dizilişte uygulama tercihindeki hafif değişiklikler göze çarpmış, bunların getireceği hatalar konusunda bizlere ön bilgiyi vermişti açıkçası. Geçmiş maçlara nazaran Antalyaspor rakibini 6-3-1 dizilişinde çok daha fazla önde karşıladı. Rakibi ceza yayından 15-20 metre önde karşılayınca, bu diziliş tercihinin pozisyon oyunlarında rakibe çok daha fazla kullanım avantajı verdiğini Alanyaspor maçında çok açık şekilde gördük. Kısaca 6-3-1 gibi sağlam savunma dizilimi, önde kurulduğu zaman büyük zaaflara neden oluyor.

Antalyaspor, eskiden olduğu gibi önce yarı alanının önünde rakibi 4-1-4-1 karşılamalı, daha sonra pozisyona göre yay çevresinde 6-3-1 dizilişini tercih etmeliydi. Böylece diziliş avantajlarından yararlanabilirdi.

Kupa önemli. Kupa maçında bu hataların olmaması gerekiyor. Çok rehavete kapılmadan, çok beklentiye girmeden, bu sezonun geçiş sezonu olduğunu unutmayıp ona göre hareket etmenin en doğru yol olacağını düşünüyorum.

Umarım kupada gülen taraf, kırmızı-beyaz olur.