Kocaelispor – Antalyaspor Kardeşliği

Ali Ortak’ın anlatımıyla Kocaelispor – Antalyaspor dostluğu …

Kocaelispor – Antalyaspor Kardeşliği
02.02.2017
A+
A-

BursAnkara özentisi hareketler bunlar sanki ama düşmanlık yerine dostluk olması güzel güzel…

BursAnkara kardeşliği, tribünlerde var olmasından mutluluk duyduğumuz ve her iki kulübün de taraftarlarına duyduğumuz saygıyı artıran güzel, gerçek bir kardeşliktir. BursAnkara kardeşliği 1990’da, Antalya-Kocaeli kardeşliği de 1999’da doğmuştur. Yani tarih olarak BursAnkara kardeşliği daha eskidir ama bu yüzden de diğer kardeşliklere özenti yakıştırması yapmak asla doğru değildir. Hele hele yorumun sonunda “Düşmanlık yerine dostluk olması güzel güzel…” cümlesi gibi bir iyi niyet ifadesi varken özenti kelimesini kullanmak son derece hatalı olmuş.

BursAnkara kardeşliğinin doğuşunu başlatan olay nasıl insani duyguların dışa vurumuyla gerçekleştiyse bizim kardeşliğimiz de karşılıksız insani duyguların dışa vurumundan doğmuştur.

Kardeşliğin hikayesini bilmeyenler için paylaşıyorum:

Depremin olduğu zamanlardı. Marmara bölgesinden Kocaeli ve Sakarya olmak üzere buraya göç etmek zorunda kalan birçok depremzede vardı. Bu depremzedeler Antalya’da Lara bölgesine yerleştirilmişti. ASTAD (Antalyaspor Taraftarlar Derneği) öncülüğünde yardımlar depremzedelere ulaşmıştı. O günlerde Kocaelililerle ilk diyaloglar başlamıştı. Yine o sene içinde Denizli’de oynanan Denizlispor-Kocaelispor maçına zor günler geçirmeleri nedeniyle Kocaelispor taraftarları organizasyon yapamamıştı. Antalyaspor taraftarları da Kocaelispor’u zor günlerinde yalnız bırakmayarak sanki Antalyaspor maçına gider gibi Denizli’ye gitmiş ve Kocaelispor’a destek vermişti. Antalyaspor taraftarına o günlerde deprem nedeniyle Antalya’da bulunan Hodri Meydan (Kocaelispor Taraftarlar Derneği ) eski başkanı Tehlike Serkan ve birkaç arkadaşı da eşlik etmiştir. Antalyaspor’un şimdiki taraftar gruplarından birisi olan Red Soldiers grubunun da başkanı olan Berk Çoraylı, adı geçen Kocaelili Tehlike Serkan’ın yeğenidir. Durum böyle olunca bu büyük dostluk başlamış ve bu zamana kadar gelmiştir.

Kardeşlik’ten bazı anılar

* Antalyaspor’da Bekir Kumbul yönetiminin o zaman tek grup olan 07 Gençlik ile arası açıkmış. Antalyaspor taraftarları da bu nedenle yönetime tepki olarak deplasman tribününe girme kararı almış. Kararın alındığı maç ise bir Kocaelispor maçına denk gelmiş. Deplasman tribünde bir tarafta Kocaelispor taraftarları bir tarafta Antalyaspor taraftarları küfürsüz şekilde takımlarını desteklemiş. Maçın devre arasında iki grup iyice kaynaşmış. Maç çıkışında da Antalyaspor taraftarının Karaalioğlu Parkındaki  “Yönetime Tepki” yürüyüşüne Kocaelispor taraftarları da katılmış. Kocaelisporluların Antalyasporlu gibi bağırmaları Antalyalıların çok hoşuna gitmiş. Daha sonra Antalyaspor taraftarları Kocaelispor taraftarlarının ihtiyaçlarını karşılayarak memleketlerine yolcu etmişlerdir.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.