Antalyaspor ve Alanyaspor’dan TFF’ye Stadyum İtirazı

Antalyaspor ve Alanyaspor’dan TFF’ye Stadyum İtirazı
22.02.2020
A+
A-

Türkiye Futbol Federasyonu’nun geçtiğimiz günlerde Ziraat Türkiye Kupası finalinin İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacağını açıklamasının ardından Fraport TAV Antalyaspor ve Aytemiz Alanyaspor’dan itiraz geldi.

Kırmızı-beyazlılar ve turuncu-yeşilliler, aldıkları ortak kararla kupa finalinin İstanbul’da oynanacak olmasına itirazda bulundu ve kupa finalinin İstanbul dışına taşınmasını istedi. Stadyumun taraftar potansiyeli ve mesafe göz önüne alındığında finale çıkması muhtemel her iki Antalya takımı için de negatif etki yaratacağının belirtildiği itiraz dilekçesinde dört takıma da eşit olacak bir stadyumda finalin oynanması talebinde bulunuldu.  

TFF, 30 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin provası olması için Ziraat Türkiye Kupası finalini bu stadyuma almış ve bu karar hem Fraport TAV Antalyaspor hem de Aytemiz Alanyaspor taraftarlarının tepkisine yol açmıştı.  

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun yarı finaldeki kulüplerin tesislerine uzaklığı ise yaklaşık şu şekilde:

Fraport TAV Antalyaspor: 704 kilometre

Aytemiz Alanyaspor: 839 kilometre

Fenerbahçe: 39 kilometre

Trabzonspor: 1091 kilometre

Fraport TAV Antalyaspor ve Aytemiz Alanyaspor tarafından yapılan itiraz şu şekilde:

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Ziraat Türkiye Kupası final müsabakasının Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanmasını kararlaştırmış ve karar 20.02.2020 tarihinde Federasyonumuz resmi sitesinden duyurulmuştur. 

2019-2020 Sezonu Ziraat Türkiye Kupası müsabakaları statüsü gereği final müsabakasının oynanacağı stadyumu belirleme yetkisi Türkiye Futbol Federasyonu’nundur. Ancak yarı finale kalan takımlar değerlendirildiğinde, mesafe ve taraftar potansiyelleri açısından uygun bir karar olmadığı kanaatindeyiz. Taraftar katılımının az olması maçın atmosferini de düşürecektir. İki Antalya takımından birisi final müsabakasını oynayacaktır. Yarı final müsabakası oynayacak olan 4 takıma da eşit olacak bir stadyumda maçın oynanmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz.

UEFA’nın 30 Mayıs 2020’de oynanacak 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi finali öncesinde final standartları kapsamında yenilenen Atatürk Olimpiyat Stadı’nda resmi bir maç yapılması talebine istinaden böyle bir karar alınması da Türkiye Kupası final müsabakası deneme ve hataların görüleceği maç değil, ligimizin en prestijli kupası olması gerekir diye düşünüyoruz.

Sonuç olarak statü gereği tarafsız sahada oynanması gereken final müsabakası, İstanbul’da oynanması halinde statüye aykırılık teşkil edecektir.

Yukarıda açıklamış olduğumuz gerekçelerimizle Türkiye Kupası final müsabakasının finale kalacak takımların uzaklığı ve potansiyel taraftarların daha uygun olabileceği bir şehirde oynanmasını arz ve talep ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.